Rektör Prof. Dr. Aksoy, KKTC'de çeşitli temaslarda bulundu!

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile de görüşen Prof. Dr. Aksoy, Üniversite ve Konya halkı olarak her zaman Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin yanında olduklarını söyledi. 

Rektör Prof. Dr. Aksoy, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ilk olarak Kıbrıslı Türklerin varoluş mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük'ün Anıt Mezarı'nı ziyaret etti. 

Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İrfan Günsel’e konuk olan Prof. Dr. Aksoy, daha sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve İslam Ülkeleri Akademisyenler Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Bayram Altan ile bir araya geldi. 

Selçuk Üniversitesinin Türkiye'nin en büyük ve önemli üniversitelerinden biri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs meselesinin sadece Kıbrıs Türk halkı ve Anavatan Türkiye’nin değil, tüm Türk dünyasının milli davası olduğuna işaret ederek, "Doğu Akdeniz'deki Türk varlığını ve çıkarlarını başarıyla savunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin tanıtılması ve görünürlüğünün artırılmasının önemi"ne vurgu yaptı. 

Rektör Prof. Dr. Metin Aksoy da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin tanıtılması ve milli davanın öneminin daha iyi anlaşılması için her türlü desteği vermeye devam edeceklerine dikkat çekti. Prof. Dr. Aksoy, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ı Fahri Doktora tevcih etmek üzere en yakın zamanda Selçuk Üniversitesinde görmekten büyük onur ve mutluluk duyacaklarını ifade etti. Kabulde, Cumhurbaşkanı Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi Özel Danışmanı Prof. Dr. Hüseyin Işıksal ve Cumhurbaşkanı Özel Danışmanı Gökhan Güler de hazır bulundu.

Rektör Prof. Dr. Aksoy, daha sonra Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre ile bir araya geldi. KKTC'nin bütün Türk milletinin devleti olduğunu ifade eden Töre, Üniversitenin İslam coğrafyası çerçevesinde yaptığı çalışmaları takdir ettiklerini kaydetti. 

Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde Türk mühendis ve tasarımcıların geliştirdiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin yerli otomobili GÜNSEL'in ilk modeli B9 ile test sürüşü yaptıktan sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Başkanı Prof. Dr. Turgay Avcı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile görüşen Prof. Dr. Aksoy, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Eski Maliye Bakanı Serdar Denktaş ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın mezarını ziyaret etti. 

Bakmadan Geçme