Sağlık-Sen Konya: Türkiye Yüzyılı'na yakışır bir hemşirelik kanunu istiyoruz!

Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Kerem Şafak, 'Hemşirelerimiz aşırı iş yükü altında çalışıyor. Bu yoğun çalışmaya karşı hemşirelerimizin hak ettiği ücreti almasını talep ediyoruz. Nöbet ücretleri, ek ödemeleri ve maaşları artırılmalı. Bu yüzden Türkiye Yüzyılı'na yakışır bir Hemşirelik Kanunu'nun bir an önce hazırlanarak yürürlüğe girmesini istiyoruz' dedi.

 Sağlık-Sen Konya: Türkiye Yüzyılı'na yakışır bir hemşirelik kanunu istiyoruz!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Hemşirelerin özlük, sosyal ve ekonomik haklarının hak ettiği seviyeye gelmesi bir an önce gelmesini istiyor ve talep ediyoruz diyen Sağlık Sen Konya Şube Başkanı Kerem Şafak “ Hali hazırda yürürlükte olan Hemşirelik Kanunu’nun ve bağlı olarak çıkarılan yönetmeliklerin çözüm üretmekten uzak kaldığının ve fiili durumu karşılamadığının, günün şartlarına uygun olarak mevzuat düzenlemesi yapılması ve bu yönde iş yükü planının, ödeme dengesinin, kariyer basamaklarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiği vurgulandı.

Mevcut hemşirelik Kanunu’nun günümüz şartlarında işlevselliğini yitirdiğini vurgulayan Sağlık Sen Konya Şube Başkanı Kerem Şafak “Sağlık Sen olarak öncelikli hedeflerinin yeni bir Hemşirelik Kanunu olduğunu dile getirdi.

“Bugün sahaya baktığınızda serviste görevli hemşire arkadaşımız kendi alanında yüksek lisansını yapmış, doktorasını tamamlamış, alanında, branşında eğitimini almış ancak yaptığı işin, aldığı ücretin bununla hiçbir bağlantısı yok. Hemşirelik alanında uluslararası standartlara uygun olarak branşlaşma yapılmalı, uzmanlıklarına uygun olarak çalışma şartları sağlanmalı, akabinde ücret politikası da buna göre yeniden düzenlenmelidir. Hemşirelerin mesleki anlamda aldıkları sorumlulukların sınırları net olarak belirlenmeli, aldığı riske karşı korunmalı. Hemşirelerimiz aşırı iş yükü altında çalışıyor. Bu yoğun çalışmaya karşı hemşirelerimizin hak ettiği ücreti almasını istiyoruz. Nöbet ücretleri, ek ödemeleri ve maaşları artırılmalı. Yani hemşiremizin emeğinin karşılığını, döktüğü alın terinin ücretini istiyoruz. Bilindiği üzere hükümet iş kanunlarının ve 4688 sayılı yasanın değiştirilmesi için çalışma yürütüyor. Sağlık sistemimizin en önemli unsuru olan hemşirelerimiz içinde gereken adım atılmalı. 1954 yılında çıkarılan 6283 sayılı Hemşirelik Kanunu’nda artık bir reform kaçınılmazdır. Bu yüzden Türkiye Yüzyılı’na yakışır bir Hemşirelik Kanunu’nun bir an önce hazırlanarak yürürlüğe girmesi en öncelikli hedeflerimiz arasında” ifadelerini kullandı

Başkan Şafak, Sağlık Sen Genel Merkezimiz tarafından 14 Şubat 2024 tarihinde “Hemşirelik Çalıştayı” gerçekleştirilecektir “ dedi. Haber Merkezi

Bakmadan Geçme