Sahipsiz hayvan bakım evi ve rehabilitasyon merkezi açılışı yapıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Seydişehir Belediyesi işbirliğiyle Seydişehir'de sokak hayvanlarının rehabilitasyonunun ve bakımının yapılabileceği sahipsiz hayvan bakım evi ve rehabilitasyon merkezinin açılışı düzenlenen törenle yapıldı.

Demirciler Sanayi Sitesi'nin arkasındaki üç hektarlık alanda yapımı tamamlanan sahipsiz hayvan bakım evi ve rehabilitasyon merkezinin açılışına Konya Milletvekili Mehmet Baykan, Kaymakam Cevdet Bakkal ve Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Konya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanı Yaşar Kahraman, Konya Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Yavuz Kızılarslan,  ilçe protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.  

Anabağlar mahallesinde demirciler sanayi arkasında 3 hektar alan üzerine kurulan sahipsiz hayvan barınağı ve rehabilitasyon merkezi projesi 500 hayvan kapasiteli olup içerisinde idari bina, muayene, veteriner odaları, ameliyat, yıkama bölümlerinin yanı sıra 8 adet 220 m²lik 50 hayvan,  4 adet 175 m²lik 25 hayvan kapasiteli karantina barınakları ve rehabilitasyon odaları yer alıyor. 

Sahipsiz hayvan bakım evi ve rehabilitasyon merkezi açılışı yapıldı

Yaradılanı yaratandan ötürü seven bir milletin mensubu olarak bu şiarla hareket ettiklerini kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal, tesisin sahipsiz hayvanlar başta olmak üzere bütün hayvanların tedavi ihtiyaçlarını karşılayacağını ve bu hizmeti Cumhuriyetin 100. yılında hizmete açmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Başkan Tutal  “Tesis çok önemliydi. Nasıl çocuklarımıza bakıp koruyorsak sahipsiz can dostlarımızı da korumak zorundayız. Büyükşehir belediyemizle birlikte en uygun projeyi çalıştık ve uyguladık. Şu anda içeride büyük bir ameliyathane var, büyük bir bakım merkezi var. Gözlemevinden tutun her bir kedimizin, köpeğimizin tek tek ilgilenileceği besleme noktasına kadar her alan mevcut. Hasta olan bir kedinin, köpeğin neye ihtiyacı varsa bu tesiste o var. Hayvan dostu bir Seydişehir’i birlikte inşa etmiş olduk. Artık bu şehrin hayvan tedavisi anlamında dış hizmet alma ihtiyacı kalmadan kendi içinde kendi sorununu çözecek kapasiteye ulaştırmış olduk.” dedi.

Sahipsiz hayvan bakım evi ve rehabilitasyon merkezi açılışı yapıldı

Tesisin, sahipsiz sokak hayvanları için tam teşekküllü tedavi merkezi olma özelliği taşıdığını vurgulayan Başkan Tutal,  “Yaşadığımız kent yalnızca binalardan ibaret değildir. Şehirler candır. İnsanlar kadar hayvanları da korumak mecburiyetindeyiz. Daha önce de can dostlarımıza şehir merkezinde bakıyorduk. Her yıl öz bütçemizle 32 ton mama desteğiyle sahipsiz hayvanlarımıza bakıyorduk. Buna ek olarak sağlıklı bir şekilde sahipsiz hayvanlarımızın bakımları için bu tesisi ilçemize kazandırdık. 1.5 yılda tamamladık. Kültürümüzde, medeniyetimizde bütün canlıları sevmek vardık. Hastalanan, yaralanan hayvanların tedavisi, kısırlaştırma, aşılama gibi işlemleri yapılacak. Saldırganlık gösteren sokak hayvanları da yine merkezimizde rehabilite edilecekler. Kedi ve köpek sahiplenmek isteyen hemşehrilerimize de yardımcı olacağız. Projemize destek olan Tarım ve Orman Bakanlığımıza, Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Uğur İbrahim Altay ve emeği geçenlere teşekkür ediyor, ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Sahipsiz hayvan bakım evi ve rehabilitasyon merkezi açılışı yapıldı

Hayvan sevgisinin çok güzel bir duygu olduğunu ifade eden Baykan, “iyi niyetli çalışmalara başladığınız zaman sonuç her zaman sizi iyi yerlere götürür. Başkanımızın yapmış olduğu bu çalışma tam zamanında yapılan bir çalışma. Ben kendisine ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Torosların gölgesinde ve başlangıcında yapılan bu çalışmanın gerekli tüm şekliyle devam edeceğine inanıyorum. 54 yıl sonra kedi ve köpek sahiplendim. Çok güzel bir duygu. Mutlaka bir hayvan sahiplenin ben bunu yaptım. Sizleri hayvan sahiplenmeye davet ediyorum” dedi.

Kaymakam Cevdet Bakkal, “çok güzel bir proje. Ama hayal olan ve burada gerçekleşmiş bir proje.  Türkiye’de birçok Belediyenin yapamadığı bir gerekli yatırım. Ben Başkanımızı ve nezdinde tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bizim ecdadımız bu konularda çok güzel çalışmalara yer verdi. Hak ve hükümlülükler en küçük zerreden en büyük noktasında kadar haklara riayet edilen bir çalışma. Ülkemizde güzel çalışmalar yapılıyor. Daha da güzel çalışmalar yapılacak” yer verdi. 

Protokol konuşmalarının ardında İlçe Müftülüğü Vaizi Ali Koçak’ın yapmış olduğu duanın ardından protokol üyeleri tarafında açılışı gerçekleştirilen sahipsiz hayvan bakım evi ve rehabilitasyon merkezi gezildi. 
 

Bakmadan Geçme