Selçukya gençlerle şiir okuyor

Selçukya Kültür Sanat Derneği okul etkinlikleri kapsamında, 'Gençlerle Şiir Okuyoruz' sloganı ile bu hafta Meram Mehmet Beğen Ortaokulunda bir şiir ve türkü şöleni gerçekleştirdi.

Selçukya gençlerle şiir okuyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Selçukya Kültür Sanat Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Saim Sakaoğlu’nun Şeref Konuğu olduğu özel gece öğrenci ve veliler tarafından büyük ilgi ile karşılandı. Mehmet Beğen Ortaokulu Müdürü Mehmet Deveci : “Şiir, sözlü kültürden yazılı kültüre tarihin derinliklerinden bugüne kadar, edebiyatın en önemli unsuru olarak milli ve manevi duygularımız taşımaya, insanlığın önünü en saf en zarif dokunuşlarla aydınlatmaya devam ediyor. Biz eğitim ve öğretimin yanı sıra, öğrencilerimizin kültür ve sanat faaliyetlerine katılmasına da ayrı bir önem veriyoruz” dedi. 

Selçukya gençlerle şiir okuyor
Selçukya Kültür Sanat Derneği Başkanı Av. Fatma Şeref Polat ise konuşmasında: “Kültür, sanat ve edebiyat ile eğitim arasında çok önemli ve vazgeçilmez bir ilişki olduğunu düşünüyoruz. Konuk olduğumuz bütün okullarda gençlerimiz ve çocuklarımızın şiire olan ilgisini sevgisini heyecanını gördükçe mutlu oluyor geleceğe dair umutlarımızı tazeliyoruz2 ifdelerini kullandı.
Program organizasyonunu düzenleyen ve yöneten, aynı zamanda Şeref Konuğu Prof. Dr. Saim Sakaoğlu’nun öğrencilerinden olan Mehmet Beğen Ortaokulu Türkçe öğretmeni, Sevilay Tekfidan’ın zarif sunumu ile sahneye davet edilen Sakaoğlu , Türk kültür ve edebiyatında şiirin önemi ve Konyalı ünlü şairlerden kısa anekdotlarla süslediği geceye özel bir sunumla dinleyicilere özgün bilgiler verdi. 

Selçukya gençlerle şiir okuyor
Okul öğrencilerinden Elif Buğlem Gündüz ve Derya Buğlem Narin’nın sunduğu şiir şöleninde :Selçukya Şairleri : Kazım Öztürk , Ömer Kılıç, Fehim Hasan Karaca, Mehmet Ali Gül, Ramazan Sağdıç, Nesrin Erkan Sabuncu, Murat Bekir Alpars, Mustafa Remzi Samancı, Leyla Çeşmeci, Tayyip Sağ ‘ın şiirlerini paylaştığı programda Mehmet Beğen Ortaokulu’ndan ise Türkçe öğretmeni Sevilay Tekfidan’dan Nurullah Genç’ten “Hindiba” şiiri, 6/D sınıfı öğrencilerinden Yağız Aras Gürbüz, Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın “Üç Şehitler Destanından bir parça, 6/E sınıfından Gülsüm Cemre Tekin Yunus Emre “Bir Dem”, 6/E sınıfından Berrin Belen Orhan Veli’nin “Odamda” şiiri, öğretmen Burcu Ketenci Ümit Yaşar Oğuzcan’dan “Ayten” şiiri, 6/E sınıfından Metehan Aşlakçı da Mehmet Akif Ersoy’un “Sessiz Feryat” şiiri, 6/E sınıfından Elif Naz Çaylak Arif Nihat Asya’nın “Fetih Davulları” şiiri, 6/E sınıfından Sena Tokdemir yine bir Orhan Veli’den Macera şiiri , 6/D sınıfı öğrencilerinden Yusuf Baha Yaşar Elif Buğlem Gündüz ve Buğlem Güner- Orhon Anıtlarından Parçalar okuyarak  geceye ile renk kattı.

Selçukya gençlerle şiir okuyor
Selçukya Türkü Grubu: Abdullah Ünsal, Saadet Kaya Vural, Hüseyin Azizoğlu, Cengiz Çelik birinden güzel halk türküleri ile izleyicilere coşkun anlar yaşattı. Program hatıra fotoğrafı ve imzalı kitap hediyeleri ile sona erdi.

Bakmadan Geçme