Sıcak havalarda soğuk duşa dikkat!

Sıcak havalarda soğuk duşun zararları nelerdir? Uzman Aile Hekimi Saadet Gök bu konu hakkında bilgiler verdi.


Sıcak havalarda serinlemek için soğuk suya girmenin damarları daraltabileceği anlatan, Uzman Aile Hekimi Saadet Gök, “Su, ısı enerjisini havaya göre 30 kat daha fazla iletir. Bu sebeple soğuk suyun, soğuk havaya kıyasla dolaşım sistemi üzerine olan etkisi daha hızlı ve fazla olur. Çok sıcak bir ortamdan ani soğuk duşa girmek bayılmalara hatta ölüme varan olumsuz sonuçlara neden olabilir” dedi.

Türkiye'de sıcaklıkların artmasıyla birlikte yaygınlaşan soğuk duş almak ve serinlemek için kafaya buzlu su dökmek, yüz felci ve kalp krizine neden olduğunu  söyleyen Uzman Aile Hekimi Dr. Saadet Gök, ‘‘Aşırı sıcaklardan baş etmek için geliştirilen yanlış yöntemlerden birisi buz dolu kovayı başından aşağı dökmek. Bu tür durumlar kişinin yüz felcine sebep olabilir. Yada kişide altta yatan kalp krizinin artmasına sebep verecektir. Bir diğer yanlış yöntem ise sıcak havalardan ferahlamak için yapılan soğuk ve sıcak duşun sıcaklığı çok önemli. Dış ortamın sıcaklığı her ne olursa olsun, 22 ile 26 deredeki suyu tavsiye ediyoruz. İnsan vücudu sıcaklığı sabit tutmaya çalışır. Su, ısı enerjisini havaya göre 30 kat daha fazla iletir. Bu sebeple soğuk suyun, soğuk havaya kıyasla dolaşım sistemi üzerine olan etkisi daha hızlı ve fazla olur. Aşırı soğuk su ile duş almak damarlarda büzüşmeye yol açabilir, kalp krizini ve yüz felçliğine yol açabilir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar 1
Şevket özdarıcı 07 Temmuz 2024 22:15

Karatayda her sorun bitti işimiz gücümüz lavanta bahcesiydi...hasan efendi imardaki adaletsizlikleri adam kayırmaları adamına göre davranmamayı ögren...Yapacaksan duzgun ve adaletli başkanlik yap yok yapamam dersen bi zahmet cekilde başka bi yapan gelsin yeter artik bıktırdın

Bakmadan Geçme