Sıfır araç fiyatları işte bu yüzden düşmüyor: Ortaya çıkanlar yok artık dedirtti!

Türkiye'de otomobil fiyatları rekor düzeyine çıkarken, bazı kişilerin piyasayı manipüle etmek amaçlı ellerindeki otomobilleri çürümeye terk ettiği görüldü. İşte detaylar...

Türk Lirasının değer kaybetmesi nedeni ile yükselen otomobil fiyatlar cep yakıyor. Araba almak isteyen vatandaşlar hayallerini ise bir başka bahara erteliyor.

2. el otomobil fiyatlarının, sıfır arabalar ile yarıştığı otomobil piyasası için Otomotiv gazetecisi Emre Özpeynirci sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşımda bulundu.

"BU DA ELEKTRİKLİ FLUENCE ÇÖPLÜĞÜ"
Peynirci sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda "Bu da elektrikli Fluence çöplüğü Oyak Renault'un Bursa fabrikasında üretilip 2012 yılında satışa sunulan 160 km menzile sahip elektrikli Fluence modelleri de aynı Çin'deki eski nesil elektrikli araçlar gibi kendilerine ancak hurdalıkta yer bulabilmiş." ifadelerini kullandı. 

Sıfır araç fiyatları işte bu yüzden düşmüyor: Ortaya çıkanlar yok artık dedirtti!

Emre Özpeynirci 26 Ağustos'ta yaptığı paylaşımda olası tehlikeye dikkat çekmiş, yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullanmıştı.

Bugün elektrikli araçlar (EV) için en büyük tehlike teknolojilerinin çok hızlı gelişmesi @AlperUcok
hocanın da alıntıladığı aşağıdaki Bloomberg'in haberindeki durum bugünkü EV’ler için de geçerli. Sonuçta her yıl piyasaya sunulan yeni nesil EV'ler bir önceki yıldan daha iyi özellikler ve daha uzun menzil sunuyor. Hepinizin de takip ettiği gibi batarya ve şarj teknolojileri hızla gelişiyor. 100 km menzillerden bugün 1000 km'yi aşan menzillere geldik. Ayrıca hem yoğun rekabetten hem de artan talepten dolayı fiyatları da ucuzluyor. (Bakınız Tesla ve diğerleri) Bu da sizin bugün aldığınız aracın 2-3 yıl sonra çok büyük bir erimeye tabi olacağını ortaya koyuyor. Yani şu anda 2.el değeri benzinli-dizel araçlar kadar yüksek oranlarda gerçekleşmiyor. Bu da özellikle elinde bol miktarda EV aracı olan kiralama şirketlerinin yüksek risk taşıyacağını gösteriyor. İşte aşağıdaki haberde bu yüzden batan Çinli kiralama şirketlerinin hikayesi anlatılıyor.

Sıfır araç fiyatları işte bu yüzden düşmüyor: Ortaya çıkanlar yok artık dedirtti!

Bakmadan Geçme