• Haberler
  • Ekonomi
  • Sigortalı çalışanlara elektrik ve doğalgaz desteği

Sigortalı çalışanlara elektrik ve doğalgaz desteği

Sigortalı çalışanları sevindirecek haber, Resmi Gazete'de yayınlandı. Yayınlanan karara göre, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla işverenlere, işçilere vermek üzere 1000 TL doğal gaz ve elektrik fatura desteği verilecek.

Sigortalı çalışanlara elektrik ve doğalgaz desteği
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Geçtiğimiz senenin içinde en çok konuşulan konuların arasında özel sektörde çalışanlara ısınma ve elektrik desteği verilmesi geliyordu. 
Yayınlanan karardan sonra verilecek desteğin detayları netik kazanmaya başladı. 
30 Haziran 2023 tarihine kadar devam edecek projeye ilişkin Resmi Gazete'de yayımlanan kararlar şöyle:

(1) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren işverenler tarafından çalışanlara elektrik, doğal gaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık olmak üzere 30/6/2023 tarihine kadar (bu tarih dâhil) mevcut ücretlerine/prime esas kazançlarına ilave olarak yapılan aylık 1.000 Türk lirasını aşmayan ödemeler, 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre prime esas kazanca dâhil edilmez ve bu tutar üzerinden 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu uyarınca gelir vergisi hesaplanmaz.

(2) Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye ilgisine göre Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilidir.
 

Bakmadan Geçme