Sinema sektörüne milyonlarca lira destek sağlanacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı yaptığı açıklamadı senaryo ve diyalog yazım, kısa film yapım, kısa animasyon film yapım ve yerli film gösterim türlerine 2024 yılında yapılacak destekleri belirtti.

Sinema sektörüne milyonlarca lira destek sağlanacak
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, sinema sektörüne kurul tarafından yapılan değerlendirmede toplam 147 projeye 34 milyon 556 bin lira destek sağlandı. Bakanlık, 23 senaryo ve diyalog yazım projesine 1 milyon 840 bin lira, 28 kısa film yapım projesine 3 milyon 846 bin lira, 9 kısa animasyon film yapım projesine 935 bin lira, 87 yerli film gösterim projesine de 27 milyon 935 bin lira destek vereceğini duyurdu. 

Yapılan açıklamada, bakanlığın belgesel film yapım başvuruları nisan ayı içerisinde, çekim sonrası, dağıtım ve tanıtım, ilk uzun metrajlı kurgu film yapım, ortak yapım, uzun metrajlı sinema film yapım türlerindeki başvurular ise mayıs ayında değerlendirileceği kaydedildi.

Sinema salonlarına destek 27,9 milyon lira

Kültür ve Turizm Bakanlığının başvuru yapan illerdeki 108 sinema salonuna vereceği destek düzeyi ise 27 milyon 935 bin lira olarak açıklandı.

Bakmadan Geçme