Sulu olan reçeli çöpe dökmeyin. Reçele bir dilim eklemek koyulaştırıyor…

Hazırlandıktan sonra fazla sıvılaşan ve sulu olan reçeli bozmadan koyulaştırmanın tüyosu…

Sulu olan reçeli çöpe dökmeyin. Reçele bir dilim eklemek koyulaştırıyor…
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kıvamı asla şaşmayan reçel hazırlamak biraz zahmetlidir. Ev hanımları yıllarca reçel yapa yapa bu konuda ustalaşmış olsa da bazen reçellerin kıvamı şaşabilir. Fakat bu noktada bazı ev hanımlarının reçeli çöpe döktüğü söyleniyor. Ama bu çok yanlış. Sulu olan reçellerinizi asla çöpe dökmeyin. 

SULU REÇELİN İÇİNE ELMA DİLİMİ ATIN

Reçelin soğudukça kıvam aldığına vurgu yapılan cumhuriyet.com.tr’nin haberine göre kıvamı koyulaşmayan reçeli jöle kıvamına getirmek çok kolay. 

Eğer yapım aşamasında koyulaşmadığını fark ederseniz, kaynayan reçelin içerisine elma ekleyin. Elma, pektin görevi görerek reçelin daha koyu ve jölemsi bir kıvama gelmesini sağlar.

Sulu olan reçeli çöpe dökmeyin. Reçele bir dilim eklemek koyulaştırıyor…

Pişirme aşamasındayken içine ekleyeceğiniz limon suyu da, kıvamın tutmasına yardımcı olacaktır. Limon suyunu ekledikten sonra, reçeli kısık ateşte pişirmeye devam edin.

KIVAMLI REÇELİN PÜF NOKTASI

Reçelin kıvamını tutturmak için pişirimden sonra güneşin altında bekletebilirsiniz. Böylece güneşin altında kalan reçel koyulaşacak ve kıvam alacak. Bir diğer püf nokta ise reçelin içerisine pişirim esnasında biraz nişasta atıp koyulaşmasını bekleyebilirsiniz.

Sulu olan reçeli çöpe dökmeyin. Reçele bir dilim eklemek koyulaştırıyor…

AŞÇILIK SIRRIYLA ÇİLEK REÇELİ TARİFİ

mutfaksirlari.com’da yer alan çilek reçeli tarifine göre nefis detaylar paylaşıldı. Çilek reçeli için gereken malzemeler şöyle:

• 1 kilo çilek

• 1 kilo toz şeker

• 1 çay kaşığı limon tuzu

• 1 çay kaşığı tereyağı

Püf noktasıyla çilek reçelinin yapımı:

 Çilekleri saplarından ayırın yıkayın ve süzün.

 Süzdüğünüz çilekleri 1 kat çilek 1 kat şeker şeklinde tencereye alın.

 1 gece oda sıcaklığında bıraktığınız ve suyunu salan çileklere 1 çay kaşığı tereyağı ekleyerek ocağa alın. Az da olsa köpük yaparsa kaşık yardımıyla köpükleri alın.

 Kısık ateşte ara sıra dikkatlice karıştırarak kıvam alıncaya kadar pişirin.

 Kıvama gelen çilekleri limon tozunu ekleyin ve 5 dakika daha kaynatın.

 Kış boyu saklayacaksanız sıcak sıcak kavanozlara doldurun ve kapağını kapatarak dikkatlice ters çevirin. (Böylece vakumlanacak ve hava almayacak)

 Hemen tüketecekseniz tencerede ılınmasını bekleyin ve kavanozlara paylaştırın.

 Reçelinizi istediğiniz zaman servis yapabilir ya da tatlılarınızda kullanabilirsiniz.

FAZLA REÇEL TÜKETMEKTEN KAÇININ

Genel olarak günlük reçel tüketiminde aşağıdaki noktalara dikkat etmek önemlidir:

Porsiyon Boyutu: Bir porsiyon reçel genellikle 1-2 yemek kaşığı (15-30 ml) kadar olmalıdır. Bu miktar, ekmek, krep, yoğurt gibi yiyeceklerle servis edilerek tüketilebilir.

Şeker İçeriği: Reçel, genellikle yüksek şeker içeriğine sahiptir. Aşırı şeker tüketimi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle günlük tüketilen reçel miktarını kontrol etmek önemlidir.

Dengeli Beslenme: Reçel, meyve içerdiği için bazı vitamin ve lif sağlayabilir, ancak sadece reçel tüketmek yerine dengeli bir beslenme planına dahil etmek daha iyidir. Meyveleri doğrudan tüketmek, vitamin ve lif alımını artırabilir.

Kişisel Tercihler: Reçel tüketimi kişisel tercihlere bağlıdır. Kimi insanlar günlük olarak reçel tüketebilirken, kimileri daha az tüketebilir veya nadiren kullanabilir.

Diyabet veya Şeker Hassasiyeti: Şeker metabolizması sorunları olan kişiler, özellikle diyabet hastaları, reçel tüketimini daha fazla sınırlamalıdır.

Sonuç olarak, günlük reçel tüketim miktarı kişisel faktörlere ve beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak değişebilir. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için reçel gibi yüksek şekerli yiyeceklerin tüketimini sınırlamak önemlidir ve meyve tüketimine odaklanarak daha sağlıklı bir beslenme programı oluşturmak mümkün olabilir.

Kaynak: cumhuriyet.com.tr * mutfaksirlari.com 

Görsel kaynak: Mismutfak

* Derleme: hakimiyet.com *

Bakmadan Geçme