Suriyeli fırıncılardan depremzedelere ekmek yardımı

Kuzey Suriye'nin fırıcnıları, merkez üssü Kahramanmaraş'ın Elbistan ve Pazarcık içlelerinde meydana gelen depremlerden etkilenen vanatdaşlara dost eli uzattı.

İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye çalışmalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yakup Işık, depremin ardından Kilis'teki İHH Lojistik Merkezi'nde çalışma başlattığını ve Azez'de ve Bab'da faaliyet gösteren fırınlarda üretilen 297 bin ekmekleri gümrükten geçirip depremden etkilenen Türkiye'deki depremzedelere gönderdiklerini açıkladı.
Yakup Işık, "Bugün 23 bin rapta dediğimiz, poşet içerisinde olan ve bunların her birinin içerisinde 8-9 Suriye ekmeği var. Adıyaman'a 117 bin, Kahramanmaraş'a 90 bin, Kilis-Nurdağı-Kırıkhan'a 90 bin ekmek gitti” diye belirtti.
Lojistik merkezinin 17 dönüm üzerine kurulu olduğunu ve merkezde, aşevi ve fırının bulunduğunu dile getiren Işık,"Merkezde depremden hemen sonra hızlıca bir kriz masası kurarak planımızı yaptık. İHH olarak arama kurtarma, beslenme, barınma ile alakalı çalışmalarımız var. Arama kurtarma ile ilgili çalışmalarda 60 ekip 1200'e yakın arkadaşımız afet sahasında enkazda çalışmalarını yürütüyor. Şu ana kadar 110'un üzerindeki kişi enkazdan kurtarıldı. Çalışmalarımız sürüyor" diye konuştu.
Kriz masasından gelen talepleri karşıladıklarını belirten Işık, depremden etkilenen 10 ilde insani yardımla alakalı taleplere de yanıt verdiklerini kaydetti.
Suriye içerisindeki fırınlarda ürettikleri ekmekleri gümrükten geçirip Türkiye'deki depremzedelere ulaştırdıklarını dile getiren Işık, "Bugün 23 bin rapta dediğimiz, poşet içerisinde olan ve bunların her birinin içerisinde 8-9 Suriye ekmeği var. Toplamda 100 bine yakın ekmeğin sevkini yaptık. Bir tır Adıyaman, bir tırı Kahramanmaraş'a göndereceğiz” ifadelerini kaydetti.

Konya Hakimiyet

Bakmadan Geçme