Tahıl ambarı Konya Ovası'ndan beklenen rekolte artışı

Tahıl ambarı olarak bilinen Konya Ovası'nda bahar yağışlarının üründe verim ve kalite olarak olumlu etkisi olduğunu söyleyen . Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Burak Kırkgöz,' Kışın çok yağış alamadık ama bahar yağışlarımız çok iyiydi. Bahar döneminde yağan yağışlar, rekolteye büyük oranda etkisi oldu. Şu anda da rekoltemiz güzel gidiyor. Geçtiğimiz yılı aratmayan bir rekolte var' dedi.

Tahıl ambarı Konya Ovası'ndan beklenen rekolte artışı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bu yıl hububat sezonunun bereketli geçeceğini söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Burak Kırkgöz, "Türkiye'nin tahıl ambarı Konya'da hasadımız başladı. İlk önce sezona arpa hasatlarıyla başlıyoruz. Arkasından buğday hasatlarımız geliyor. Şu anda arpalarımızda nemler dokuz ve onlara kadar düştü. Şu anda Konya bölgesinde arpa hasatlarımız çok güzel geçiyor. Çiftçilerimiz verimlerden çok memnun. Tabii kış yağışlarını çok yağış alamadık ama bahar yağışlarımız çok iyiydi. Bahar döneminde yağan yağışlar, rekolteye büyük oranda etkisi oldu. Şu anda da rekoltemiz güzel gidiyor. Geçtiğimiz yılı aratmayan bir rekolte var. İnşallah bundan sonraki süreçte de aynı şekilde herhangi bir afet yaşamadan hasatlarımızı tamamlarız" ifadelerine yer verdi.


“VERİMLER GEÇEN YILI ARATMIYOR” 
Bahar yağışlarının hububatta olumlu yönde etkilediğini belirten Şube Başkanı Burak Kırkgöz, "Konya bölgesinde kıraç alanlardaki verimlerimiz geçtiğimiz yıllara göre çok güzel. Yaklaşık olarak 350 ile 400 kilo civarında kıraç alanlarda verim aldığımız yerler var. Tabii yağışa bağlı yağışın olmadığı yerlerde daha düşük verimlerin alındığı bölgelerimiz de var. Sulu alanlarımızda herhangi bir problem yok. Bu alanlarda da 900 kiloya kadar 1 dekardan verimlerimiz çıkıyor. Bu da bu yıl için gayet iyi bir verim. İnşallah bu şekilde devam eder. Tabii bu verimler geçen yılı aratmıyor. Geçen yılki verimlerle aşağı yukarı aynı verimler çıkıyor. Geçen yıl kar yağışlarımız güzeldi. Bu sene kar yağmadı ama bahar yağışlarımız güzel. Bu da verimi doğrudan etkileyen unsurlardan biri şu anda geçen yılla aşağı yukarı aynı verimleri alıyoruz" şeklinde konuştu.

“ÇOK BEKLETİLMEMELİ” 

Ürün çok fazla kurutulmadan hasata başlanması gerektiğini söyleyen Kırkgöz, "Tohumlarda dikkat etmeleri gereken çiftçilerimizin fazla kurutmadan hasada girmeleri gerekiyor. Çok fazla kuruttukları zaman bu sefer dane kayıpları dediğimiz biçerdöverde daha çok dane dökülmelerine neden oluyor. Buna dikkat etmeleri gerekiyor. Özellikle arpa tohumlarında daha da fazla kurutmadan bir an önce hasatlarını yapmaları gerekiyor" dedi.
    

    

Bakmadan Geçme