Tahıl ambarından, Türkiye ekonomisine büyük katkı

Türkiye'nin tahıl ambarı Konya'da hububat ürünlerinde hasat sezonunun başlamasıyla birlikte Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu,' Ülke tarımında buğday en önemli rol oynayan bir bitki ve tarım alanlarımızın yaklaşık yüzde 50'si buğdayla kaplı. Dolayısıyla buğdaydaki yıllık rekolte ve verim durumu ülke ekonomisine de büyük katkı sağlıyor.' Dedi

Tahıl ambarından, Türkiye ekonomisine büyük katkı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Tarım alanında son zamanların en iyi yılının yaşandığını ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlandığını aktaran Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu, "Ülke tarımında buğday en önemli rol oynayan bir bitki ve tarım alanlarımızın yaklaşık yüzde 50'si buğdayla kaplı. Dolayısıyla buğdaydaki yıllık rekolte ve verim durumu ülke ekonomisini de büyük çerçevede etkiliyor. Buğday açısından baktığımız zaman bu yıl gerçekten ülke genelinde bereketli bir yıl yaşıyoruz. Hemen hemen tüm bölgelerimizde rakamlar son 3 yıl içerisinde değerlendiğimiz zaman en iyi yılı yaşıyoruz diyebiliriz. Bunun en önemli sebeplerinden biri özellikle uzun yıllardır ilk defa ilkbahar yağışları böyle dengeli ve bol miktarda düştü. Tabii bizim buğdayda en büyük belirleyen husus özellikle Mart, Nisan, Mayıs yağışları ve ülke genelinde de bu yağışların oldukça iyi düşmesinden kaynaklı. Tabii sulanan alanlardaki bazı hataları da kapatmasından dolayı oldukça iyi rakamlar geliyor" şeklinde konuştu. 


TÜRKİYE’YE BÜYÜK KATKI
Konya Ovası’nda yetiştirilen mahsulün Türkiye ekonomisinin yüzde 10’unu karşıladığını dile getiren Prof. Dr. Soylu, "Kıraç alanlarda dekarda verimler 200 ile 250 kiloyla 500 kilo arası değişiyor. Bir dekar alanda sulu tarım alanlarında ise bu rakamlar bin 100, bin 200 kiloya kadar çıkan çiftçilerimiz var. Ama ortalama 800 ile 900 yüz kilo aralığında da sulu tarımda verim ortalamamız olduğunu söyleyebiliriz. Bu da oldukça sevindirici. Ülke geneline baktığımız zaman bu yıl tahminimizce bizim 21 milyon civarında bir buğday rekoltesini yakalayacağımızı öngörüyoruz. Konya Ovası tabii Türkiye buğday üretiminin yaklaşık yüzde 10'luk bölümünü karşılayan bir bölge. Bölgede geçtiğimiz dönemlerde yaklaşık 1 milyon 900 bin ile 2 milyon ton civarında bir rekolte elde ederken, bu yıl Konya Ovasında 2 milyon 400 bin tona kadar yükselebileceğini öngörüyoruz. Bu da ülke tarımı ve özellikle insanımızın temel besin maddesi olan buğday açısından da son derece önemli" diye konuştu.


“FİYATLARDA BİR ARTIŞ SÖZ KONUSU”
Yapılan anlaşmaların uzamayacağı takdirde fiyatlarda bir artış söz konusu olacağını söyleyen Prof. Dr. Süleyman Soylu, "Tahıl koridoru anlaşmasının uzamaması dünya fiyatlarının yükselmesine neden olacaktır. Tabii iç piyasaya baktığımız zaman özellikle Konya Ovasında hasat yeni başladı. Tüccarlar buğday alımına biraz ağırdan alıyor. Biraz çok üzerine düşerek alma isteği olmuyor ama eğer bu koridorun uzamayacağı netleşirse fiyatlar da yükseleceği için bu sefer tüccarların özellikle iç piyasadan mal alma isteği artacaktır. Çiftçiler açısından, fiyat beklentisinden dolayı daha olumlu bir ortam oluşturacağını söyleyebiliriz" ifadelerine yer verdi.
 

Bakmadan Geçme