Tarlada 30 markette 239 TL. Mersin'de hasat hayal kırıklığıyla başladı! Rekolte can yakıyor

Zeytin üretiminde Türkiye'nin önde gelen illerinden Mersin'in Silifke ilçesinde ilk zeytin hasadı başladı. Düzensiz yağışlar nedeniyle rekoltenin dip yaptığı senede üretici geçen sezonu mumla arıyor. 

Zeytinde işler istendiği gibi gitmiyor. Geçtiğimiz yıl rekoltesiyle üreticisini sevindiren zeytin, bu sezon can yakıyor. Silifke'de başlayan zeytin hasadı, bahçe sahiplerini hayal kırıklığına uğrattı.  150 dönümlük bahçede geçen yıl 100 ton zeytin hasadı yapan çifti, bu yıl ise 20-25 ton arasında meyve alacağını tahmin ediyor. Zeytinin kilosu tarlada 30 markette 239 TL. Bu da demek oluyor ki kış boyu zeytin fiyatları da cep yakacak. 

100 TON VEREN BAHÇE 25 TONA DÜŞTÜ

Yeniçağ Gazetesi'nde yer alan habere göre, Zeytin tüccarı İmdat Kocabaş, Silifke ilçesinde yılın ilk zeytin hasadına başladıklarını, geçen yıl aynı bahçeden 100 ton zeytin hasadı yaptıklarını, bu yıl ise verimin az olmasından dolayı 20-25 ton rekolte beklediklerini söyledi.

Tarlada 30 markette 239 TL. Mersin'de hasat hayal kırıklığıyla başladı! Rekolte can yakıyor

ALIM FİYATLARI 30 TL İLA 50 TL ARASINDA DEĞİŞİYOR

Zeytinde rekolte düşüklüğünü hava şartlarına bağlı olduğunu belirten Kocabaş, zeytin alım fiyatlarının boyutuna göre 30 ila 50 TL arasında değişen fiyatlarda alıcı bulduğunu belirtti.

REKOLTE YÜZDE 80 DÜŞTÜ

Mersin bölgesinde sofralık yeşil zeytin hasadının başladığını söyleyen Silifke Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun, “Silifke bölgesinden yaklaşık 42 bin dönüm arazide zeytin hasadı yapılacak. Bu yıl rekolte yüzde 80 düştü. Kıraç sulanmayan arazilerde ise sıfır, hiç verim yok. Sulanan arazilerde ise yüzde 20 civarında verim var. Bu yıl iklime dayalı, sıcağın aşırı olmasından ve kurak geçmesinden dolayı zeytinde verim düşüklüğü yaşanıyor” dedi.

Kaynak: Yenicaggazetesi.com.tr Derleme: Hakimiyet.com

Bakmadan Geçme