• Haberler
  • Ekonomi
  • Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ve Bireysel Krediler: Oranlar Değişecek

Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ve Bireysel Krediler: Oranlar Değişecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayınlanan 2024 yılı ikinci çeyrek Banka Kredileri Eğilim Anketi sonuçlarına göre, kredi oranlarında önemli değişiklikler bekleniyor. İşletme ve bireysel kredilerdeki genel beklentiler, yılın üçüncü çeyreğinde kredi standartlarında sıkılaşmanın devam edeceği, ancak konut ve bireysel kredilerde bu sıkılaşmanın sona ereceği yönünde.

Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ve Bireysel Krediler: Oranlar Değişecek
TAKİP ET Google News ile Takip Et

2024 yılının ikinci çeyreğinde, bankaların işletmelere kullandırdıkları kredilere uyguladıkları standartları sıkılaştırmaya devam ettiği görüldü. Alt kırılımlar incelendiğinde, tüm kredi türlerine uygulanan standartlarda sıkılaşma gözlendi. Üçüncü çeyrekte de işletme kredilerinde sıkılaşmanın devam edeceği öngörülüyor.

Bireysel Kredilerde Sıkılaşma Sona Eriyor

2024 yılının üçüncü çeyreği için bankaların beklentisi, tüm bireysel kredi türlerine uygulanan standartlardaki sıkılaşma seyrinin sona ereceği yönünde. İkinci çeyrekte tüm bireysel kredi türlerine uygulanan standartlarda sıkılaşmanın zayıflayarak devam ettiği gözlemlendi. Bu da bireysel kredilerde daha esnek bir dönemin başlayacağına işaret ediyor.

Kredi Taleplerinde Değişiklikler

2024 yılının ikinci çeyreğinde, işletmelere verilen kredilere olan talep azalış gösterdi. Alternatif finansman olarak hisse senedi ihracı, talebi azaltan en önemli faktör olurken, satıcıların peşin alımlarda uyguladığı iskonto ve kolaylıklar talebi artırıcı yönde etkiledi. Üçüncü çeyrek için beklentiler, bu talep azalmasının yerini zayıf bir artışa bırakacağı yönünde.

Taşıt Kredisi Talebinde Artış

2024 yılının ikinci çeyreğinde konut ve diğer bireysel kredi talebindeki azalış zayıflayarak devam ederken, taşıt kredi talebinde güçlü bir artış gözlendi. Üçüncü çeyrek için bankaların beklentisi, konut ve diğer bireysel kredi talebindeki azalışın yerini artışa bırakacağı, taşıt kredi talebindeki artışın ise tekrar azalışa döneceği yönünde.


Fonlama Koşullarındaki Gelişmeler
Bankaların fon sağlama imkânlarının gelişimi incelendiğinde, ikinci çeyrekte yurt içi fonlama koşullarındaki sıkılaşma yönlü seyrin zayıflayarak, yurt dışı fonlama koşullarındaki gevşeme yönlü seyrin ise güçlenerek devam ettiği görüldü. Ankete göre, 2024 yılının üçüncü çeyreği için, yurt içi fonlama koşullarındaki sıkılaşma yerini gevşemeye bırakacak, yurt dışı fonlama koşullarındaki gevşeme ise devam edecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Açıklamaları

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, borçlanma faiz oranlarının ve ülke risk priminin (CDS) gerilemeye devam ettiğini belirterek, "Dezenflasyon sürecinde daha da iyileşecek makro göstergelerimizle birlikte borçlanma maliyetlerimiz düşüşünü sürdürecek ve kamu maliyesindeki olumlu görünüm güçlenecektir" ifadesini kullandı. Şimşek, "Programımız sayesinde ülkemize yatırımcı ilgisi artmaya ve CDS risk primimiz gerilemeye devam ediyor" dedi.

Yabancı Kurumların Enflasyon Değerlendirmesi

ABD'li yatırım bankası J.P. Morgan, Türkiye'de enflasyonun yıl sonu tahminini yüzde 43,5'ten yüzde 42,5'e, 2025 yılı sonu için ise yüzde 25,2'den yüzde 25'e düşürdü. Morgan Stanley ise Türkiye için 2024 yılı sonu enflasyon tahminini yüzde 43,4'ten yüzde 42,4'e, İngiliz bankası Barclays de yüzde 44,5'ten yüzde 44'e düşürdü. UBS de, yıllık enflasyonun ağustos ayına kadar yüzde 50'nin altına düşeceği, bu yılın sonunda yüzde 45 seviyelerinde gerçekleşeceği tahmininde bulundu.

Merkez Bankası anketine göre, 2024 yılının üçüncü çeyreğinde kredi standartlarında işletmelere yönelik sıkılaşma devam ederken, bireysel kredilerde bu sıkılaşmanın sona ereceği öngörülüyor. Bankaların fon sağlama koşullarındaki değişiklikler ve yabancı yatırımcıların Türkiye'ye olan ilgisinin artması, ekonomik göstergelerde iyileşme beklentilerini destekliyor. Kredi taleplerindeki değişiklikler ve faiz oranlarındaki gelişmelerle ilgili daha fazla bilgi için bizi takip etmeye devam edin.
 

Bakmadan Geçme