Tedem'li öğrenciler Tasarladıkları robotla Türkiye şampiyonu oldu

İzmir'de düzenlenen 'VEX Robotics Türkiye Şampiyonası'nda tasarladıkları robotla birinci olan Konya Tedem Koleji ortaokul öğrencileri, dünya şampiyonluğunu hedefledi.

Özel Tedem Ortaokulu robotik takımı 9 ilden 400 öğrencinin katıldığı turnuvada ortaokul öğrencileri bilim yolunda kıyasıya yarıştı. Gün boyu süren turnuvada takımlar belirlenen tema kapsamında verilen görevleri yerine getirmek için mühendislik, robotik, kodlama ve tasarım becerilerini sergilediler. Yenilikçi çözümler geliştirerek, kodladıkları ve tasarladıkları robotlarıyla takım halinde yarışan öğrencilerin mücadeleleri nefes kesti.

Turnuva ile ilgili Bilgisayar öğretmeni Murat PARAKAZAN, yaptığı açıklamada, öğrencileriyle yaptıkları 6 aylık çalışmanın karşılığını yarışmada aldıklarını söyledi. Mart ayında gerçekleşecek şampiyonada ABD'de düzenlenecek VEX Robotics World Championship'te Türkiye'yi temsil etme hakkı kazanmak için mücadele vereceklerini söyledi.

"Hepimizde güzel bir heyecan var.”

Robot Takımı öğrencilerinden Mevlüt Hamza ALTUNEL, "Mart ayında güzel bir final oynamak istiyoruz. Her şekilde Amerika bileti ile dönmek isiyoruz. Her seferinde tema değişiyor. Her sene o temaya yönelik en iyi robotu yapmaya çalışıyoruz. Takımımızın çoğu mühendis olmayı hedefliyor. Gelecekteki becerilerimizi temellendirdiğimizi düşünüyoruz. Herkesin burada kendine bir şeyler kattığını söyleyebilirim" dedi.

Bakmadan Geçme