Teknolojik alet kullananlar dikkat: Konya'daki olay ders niteliğinde!

Konya'da teknik servis çalışanının tamir ettiği tablet elinde patladı. İşte haberden detaylar…

Teknolojik alet kullananlar dikkat: Konya'daki olay ders niteliğinde!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Konya’nın Akşehir ilçesinde teknik servis olarak çalışan Aytekin Kaplan, müşterisinin getirdiği tabletti tamir etmekle ilgilendiği sırda, tablet bir anda patlayarak alevlere teslim oldu. Patlama esnasında ne yapacağını şaşıran Kaplan, tabletin yanarak tezgâhı da yakma riskine karşı tableti ayağı ile iterek dükkânın dışına taşıdı. Olayın yaşanmasının ardından açıklama yapan teknik servis çalışanı Aytekin Kaplan, teknolojik alet kullanan kişilerin dikkatli olması gerektiğinin altını çizdi.  

Teknolojik alet kullananlar dikkat: Konya'daki olay ders niteliğinde! 

EKRAN DEĞİŞİMİ SIRASINDA BATARYA ALEV ALDI

Bu tür patlama durumları orijinal batarya kullanmama nedenine bağlayan Kaplan, “3 gün önce bir müşterim tableti tamir için getirmişti, ekran kırıktı. Tableti servise aldık, ekranı söktük. Bataryasının bir tanesi şişmiş 10,1 inç bir tablet. Ekran değişimi sırasında batarya alev aldı. O esnada bende alevin üzerime gelmemesi için ön tarafa doğru attım, daha sonra da dışarıya çıkarttım. Tablet yanarak söndü. Daha sonrasında tableti içeriye aldım, ekranı ve yanan bataryayı değiştirdik, çalışır bir şekilde müşterimize teslim ettik. Amperi yüksek şarj alet kullanılması sebebiyle bataryanın şişmesine sebep olur. Bu da bize denk geldi. Burada böyle bir sorun yaşadık. Ucuz atlattık diyebiliriz” dedi. 

Teknolojik alet kullananlar dikkat: Konya'daki olay ders niteliğinde!
“MUTLAKA ORİJİNAL ŞARJ ALETİ KULLANSINLAR”

Tablet ya da cep telefonu kullananların evde dikkatli olmaları gerektiğinin vurgulayan Aytekin Kaplan “Mutlaka orijinal şarj aletlerini kullansınlar. Tablet ya da telefonları çok uzun süre şarjda bırakmasınlar. Marka ürün kullansınlar. Bu şekilde kullanırlarsa bir sorun yaşamazlar” dedi.
Bu tür bir olayın evde yaşanmasında daha büyük felaketlere yol açabileceğini söyleyen Kaplan, “Bu tür bir olay evde olsaydı büyük ihtimalle ev yangınına sebep olurdu. Ya da bu olay kişinin elindeyken meydana gelseydi eli ve yüzü çok şiddetli bir şekilde yanabilirdi” ifadelerini kullandı.

Bakmadan Geçme