Turfanda ürünle çifte kazanç

Mersin'de örtü altında iki farklı ürün üretimi yapan çiftçiler, fasulyede hasada başladı.

Mersin’in Erdemli ilçesinde çiftçilik yapan Mustafa Pazar isimli şahıs, son 5 yıldır örtü altına ürettiği turfanda üzümlerin altında fasulye yetiştiriyor. Pazar, hem ikinci bir gelir elde ediyor, hem de üretime katkı sunuyor. Şahıs, Ziraat Mühendisi Emine Yaman Kulu’dan da destek alarak bu senenin ilk fasulye hasadını yaptı. Fasulyenin kilogramı 60 ile 70 TL arasında satılıyor.

"Üzümlerin olmasına 2 ay var"

Pazar, "Üstte siyah üzüm, altında da Aralık ayında ektiğimiz ’Sarıkız’ dediğimiz yer Ayşe fasulyesi. Şu anda da hasadına başladık. Üzümün altına genelde fasulye ekiyoruz. Üzerine bir mahsul olduğundan dolayı altta da fasulye dışında bir şeyin yetişmesi bize pek uygun olmuyor. Fasulyeyi uygun görüyoruz, bunu dikiyoruz. Çift üretim olunca da bizim için iyi oluyor. Ekonomik olarak bize de iyi bir gelir sağlıyor. Üzümlerin olmasına 2 ay var, ondan önce ikinci ürün olunca biraz daha iyi oluyor" diye konuştu.

"Kavun ve marul gibi denemelerimiz var"

Emine Yaman Kulu ise, "Burada çift ürün tercih ediyoruz. Bazı seralarımızda da ikinci ürün olarak kavun ve marul gibi denemelerimiz var. Birinden kayıp olursa, birinden destekliyoruz. Çift ürün her zaman kazançlıdır" dedi.

Bakmadan Geçme