Türkiye için uyarı soğuk hava dalgası 'La Nina' geliyor: Peki La Nina soğukları nedir?

Türkiye'de görüleceği iddia edilen La Nina soğukları nedir? La Nina soğukları nerde görülür?

Türkiye için uyarı soğuk hava dalgası 'La Nina' geliyor: Peki La Nina soğukları nedir?
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Sonbahar aylarının bitmesiyle birlikte hava sıcaklığında ülke genelinde düşüş gözlemlenirken, Türkiye için önümüzdeki kış mevsiminin zorlu geçeceği bildiriliyor.

Haber sitelerinde yer alan bilgilere göre, kış aylarının baş göstermesiyle birlikte ‘La Nina’ soğuklarının etkili olacağı iddia ediliyor.

Özellikle Türkiye’de yaz aylarında mevsim normallerinin üstünde seyreden hava dalgası birçok kişiyi rahatsız ederken, uzmanlar aşırı derecede görülen sıcaklıkların El Nino hava dalgası oluğunu açıklamıştı.

Türkiye için uyarı soğuk hava dalgası 'LA Nina' geliyor: Peki La Nina soğukları nedir?

Kış ayının da tıpkı yaz ayında olduğu gibi soğuk geçeceği iddia edilirken, bu hava dalgalarının da ‘La Nina’ olacağı belirtiliyor. Peki Türkiye’de görüleceği iddia edilen La Nina kışı nedir? La Nina kışı nerelerde görülür? İşte haberin ayrıntıları…

Ülke genelinde yaz mevsimi sıcak kava dalgası altında geçerken, kış ayı için ise soğuk hava dalgalarının etkili olması bekleniyor. Birçok haber sitelerinde geçen bilgilere göre önümüzdeki kışın La Nina dalgası altında geçeceği bildiriliyor. Peki La Nina hava dalgası nedir? 


LA NİNA SOĞUKLARI NEDİR? LA NİNA SOĞUKLARI NERELERDE GÖRÜLÜR


La Nina, El Nino-Güney Salınımı (ENSO) olarak bilinen hava olayının üç aşamasından biri olarak tanımlanıyor.  El Nino sıcak evre olarak tanımlanırken La Nina ise daha soğuk evre olarak nitelendiriliyor.

 Türkiye için uyarı soğuk hava dalgası 'LA Nina' geliyor: Peki La Nina soğukları nedir?
La Nina, Pasifik Okyanusu’ndaki ılık yüzey sularının Güney Amerika’dan Endonezya’ya sürüklenmesi ve nispeten daha soğuk olan suların yüzeye çıkmasıyla meydana geliyor.

 Yaz mevsimine giren Avustralya kıtasında sıcakların düşmesine neden olan La Nina, Kuzey Amerika ve Kanada'da kar fırtınaları riskini yükseltebiliyor. 


La Nina olayları birçok yüzyılda meydana gelirken, 17. ve 19. yüzyılın başlarında düzenli olarak meydana gelmişti.  20. yüzyılın başından bu yana da görülmeye devam ediliyor. 


 

Bakmadan Geçme