UCLG Dünya Konseyi

Dünya Belediyeler Birliği olarak da bilinen Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Dünya Konseyi Konya'da toplanacak.

Dünya Belediyeler Birliği olarak da bilinen Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Dünya Konseyi, "Geleceği Tasavvur Etmek" konusuyla 26-28 Ekim'de Konya'da toplanacak. Dünya Belediyeler Birliği Başkanlığını yürüten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, konuyla ilgili açıklamada bulundu.

Uğur İbrahim Altay, UCLG Dünya Konseyi'ne ev sahipliği yapacak olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

 

UCLG Dünya Konseyi

 

 "Filistin başta olmak üzere mazlum coğrafyalarda akan kanın sona ermesi için mücadelemizi sürdüreceğiz "


Başkan Altay, "Cumhuriyetimizin 100. yılında Dünya Belediyeler Birliği Başkanlığını devralacağımız UCLG Dünya Konseyi'nde hoşgörünün şehri Konya’mızdan tüm dünyaya en güçlü şekilde barış ve kardeşlik mesajları vereceğiz. Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin 11'incisi olan sürdürülebilir şehirler ve topluluklara ulaşmak, kimsenin geride kalmadığı şehirler inşa etmek ve hiçbir şehir halkının geride kalmayacağı bir dünya için çalışacağız. Özellikle Filistin başta olmak üzere mazlum coğrafyalarda akan kanın sona ermesi için mücadelemizi sürdüreceğiz. Rusya- Ukrayna arasında devam eden ve tüm dünyayı etkisi altına alan krizin son bulması için de elimizden gelen tüm çabayı göstermeye devam edeceğiz. Dünya Konseyimizde iyi yönetişim ve toplumsal kapsama ilkelerine dayanarak; şehirlerimiz için ekonomik, sosyal, kültürel, mesleki gelişimi desteklemek, zorunlu göçe tabii tutulan insanlara el uzatmak ve çevresel kalkınmayı sağlamak amacıyla çalışmalar da yapacağız. Konya'mız son yıllarda küresel vizyonunu ve uluslararası ilişkilerini güçlendiren bir şehir haline geldi. Biz de UCLG çatısı altında dünya belediyelerine başkanlık ederek, 7 kıtadan üyelerimizle birlikte daha yaşanılabilir bir dünya inşa etmek için gayret göstereceğiz. Yerel ve bölgesel yönetimlerin Birleşmiş Milletler nezdindeki temsilcisi olan UCLG'ye başkanlık edecek olmamız ülkemize, şehrimize ve tüm Konyalı hemşerilerimize büyük değer katacak" diye konuştu.
 

Bakmadan Geçme