• Haberler
  • Ekonomi
  • Ücretsiz doğal gaz için ödeme yapıldı: 5 milyar 195 milyon!

Ücretsiz doğal gaz için ödeme yapıldı: 5 milyar 195 milyon!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, ücretsiz doğal gaz uygulaması kapsamında Bakanlığın bütçesinden 24 Nisan 2023'ten bu aybaşına kadar 5 milyar 195 milyon liralık ödeme yapıldığını belirtti.

Ücretsiz doğal gaz için ödeme yapıldı: 5 milyar 195 milyon!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

CHP Bolu Milletvekili Türker Ateş’in vatandaşlara dağıtacağı ücretsiz doğal gazın miktarına ilişkin soruları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar yanıtladı.

TRT’den alınan bilgilere göre Bayraktar,  Doğalgaz Tüketimine İlişkin Sistem Kullanım Bedelleri   Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ne göre  konut, ibadethane ve cemevi abonelerinin 24 Nisan ile 31 Mayıs 2023 tarihleri arasındaki ilk tüketim faturalarının tamamının devlet tarafından karşılandığını, sonraki faturalarında ise 25 standart metreküpe kadar doğal gaz tüketimi için oluşan maliyetin de 1 Mayıs'a kadar yine devlet tarafından karşılanacağını hatırlattı.

‘5 milyar 195 milyon 769 bin 876 TL ödeme yapılmıştır’

Bakan Bayraktar, "Bugüne kadar indirime esas 4 milyar 448 milyon 705 bin 628 metreküp doğal gaz için Bakanlığımız bütçesinden 5 milyar 195 milyon 769 bin 876 TL sistem kullanım bedeli ödemesi yapılmıştır. Bununla birlikte ülkemizde konut, sanayi, elektrik santralleri ve diğer sektörlerin doğal gaz tüketimi çeşitli ülkelerden ithal edilen doğal gaz ile Karadeniz Sakarya Gaz sahasından üretilen yerli doğal gazın birlikte iletim sistemine verilmesiyle karşılanmaktadır.
Bu kapsamda, doğal gaz iletim sisteminde gerek Karadeniz Sakarya Gaz sahasından üretilen gerek çeşitli ülkelerden ithal edilen doğal gaz karışık halde bulunmakta olup, ücretsiz dağıtılan doğal gazın içerisindeki yerli doğal gaz miktarı ayrıca tespite konu edilmemektedir." sözlerini aktardı.
 
 

Bakmadan Geçme