Ucuza ekmek satan fırıncının başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmedi

Son dönemde ekmek fiyatlarının 10 lira olması tartışılırken, Kayseri'den tam tersi bir haber ve haberin ardından fırıncının başına gelen inanılmaz olaylar zinciri geldi...

Geçtiğimiz günlerde Kayseri’de 200 gram ekmeğe zam yapılarak 5 lira olmuştu. Kentte 50 yıldır fırıncılık yapan Şükrü Çilkolukısa ise meslektaşları tarafından ucuza ekmek sattığı gerekçesiyle dava açıldı. Davanın devam ettiğini söyleyen fırıncı, sonuçlarına katlanacaklarını, belli bölgelerde ucuz ekmek satmaya devam edeceklerini söyledi.

UCUZA EKMEK SATAN FIRINCIYA DAVA

Bakkal ve bayi karını ekmek fiyatından düştüklerini kaydeden Çilkolukısa, "7 fırıncı beni şikayet etmiş, 'ucuza ekmek satıyor' diye. Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu'na göre 'fiyatlar azami hadde gösterilir' diye bir ibare var. Ona istinaden bakkal, bayi karı yüzde 20, imalatçı karı yüzde 20, nakliyesi, fırın kirası var. Bunları düşünerek bakkal ve bayi karını vermiyoruz, kendi yerimizde ucuza ekmek satıyoruz. Onun için benim hakkımda dava açmışlar. Mahkeme devam ediyor" dedi.

‘YASAL OLMADIĞINI BİZ DE BİLİYORUZ’

Belli yerlerde ucuza ekmek satmaya devam edeceklerini kaydeden Şükrü Çilkolukısa, şöyle devam etti:

"Bunun yasal olmadığını biz de biliyoruz ama fırıncı arkadaşlar böyle talep etmiş. Zaten bu konuda da Rekabet Kurulu'na müracaatım olmuştu. Oradan gelen sonuçlara hep beraber bakacağız, sonuçlarına katlanacağız. Esnaf ayakta durmak için bir savaş veriyor. Bundan sonra da bakkal ve bayi karını düşerek belli yerlerde ucuz ekmek satmayı düşünüyoruz."

Bakmadan Geçme