Vergisiz telefon desteği başvuruları başladı: Peki vergisiz telefon desteğine nasıl başvurulur?

Birçok öğrencinin merakla beklediği vergisiz telefon başvuruları başladı. İşte detaylar…

Vergisiz telefon desteği başvuruları başladı: Peki vergisiz telefon desteğine nasıl başvurulur?
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Aylardır birçok öğrenci vergisiz telefon desteği için gün sayarken, dün Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğin ardından vergisiz telefon desteği tekrardan gündemdeki yerini korumaya başladı. Peki vergisiz telefon desteğinden kimler yararlanabilir? Vergisiz telefon desteğinin şartları nedir? İşte haberden detaylar… 


VERGİSİZ TELEFON DESTEĞİ RESMİ GAZETE'DE


Resmi Gazete´de yayımlanan tebliğe göre, satın alım tarihi itibari ile 26 yaşından gün almamış Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve açık öğretim programları hariç bir yükseköğretim programına kayıtlı öğrenciler başvuru yapabilecek. Satın alınan teknolojik cihaza ilişkin elektronik ortamda düzenlenen fatura olması ve faturanın desteği alacak öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasını da içerecek şekilde adına düzenlenmiş olması şartı da aranacak. Satın alınan elektronik cihaz için bildirilen IBAN numarasının da öğrenciye ait olması zorunlu olacak.

VERGİSİZ TELEFON BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?


Teknolojik cihaz desteğinden faydalanmak isteyen öğrenciler, Gençlik ve Spor Bakanlığının bilişim sistemi üzerinden başvuru yapacak. Kimlik doğrulaması ile yapılacak başvuruda, kimlik bilgileri, fatura numarası, fatura tarihi ve teknolojik cihazın satın alındığı firmanın vergi kimlik numarası veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasının, kendi adına kayıtlı telefon numarasının, IBAN numarasının, mobil telefon cihaz desteği için IMEI numarasının ve Bakanlık tarafından talep edilen diğer bilgi ve belgelerin sisteme girilmesi zorunlu olacak.

Vergisiz telefon desteği başvuruları başladı: Peki vergisiz telefon desteğine nasıl başvurulur?
Başvurular değerlendirildikten sonra şartları sağlamaması halinde reddedilecek ve bilgilendirme sistem üzerinden sağlanacak. Başvurunun kabulü halinde ise mobil telefon cihazının nihai satış bedelinin yüzde 44,44´ü, bilgisayar cihazının nihai satış bedelinin yüzde 16,66´sı oranında hesaplanan teknolojik cihaz desteği tutarı Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından öğrencinin bildirmiş olduğu IBAN numarasıyla hesabına aktarılacak ve bilgilendirme sistem üzerinden sağlanacak. Öğrenciler farklı tip cihazlar için destekten yararlanabilecek ama destek tutarı 5 bin 500 Türk Lirasını geçmeyecek.

Bakmadan Geçme