Yaman: Zam üstüne zamlarla, vergi üstünü vergilerle vatandaşlarımız geçinemiyor

Türkiye genelinde eş zamanlı yapılan basın açıklamasıyla ülkenin ekonomik durumunun iyi olmadığını ve vatandaşın zamlardan geçinemez hale geldiğini belirten CHP Konya İl Başkanı Bekir Yaman, 'İktidarın getirdiği ülkemiz, zam üstüne zamlarla, vergi üstüne vergilerle ve vatandaşlarımız borç üstüne borçla yaşamını sürdürmeye çalıştığı bir yangın yerine dönüştü. Artık vatandaşımız geçinemiyor' diye konuştu.

Bekir Yaman basın açıklamasında iktidarın vatandaşın geçinemediğinden haberinin olmadığını belirterek, “Değerli basın mensupları ve sevgili vatandaşlarımız. Canımıza tak eden zamlara dikkat çekmek ve halkın sesine ses katmak için, Cumhuriyet Halk Partisi örgütleri olarak 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yapıyoruz.  AKP iktidarında iki Türkiye var: biri Saray'ın Türkiye'si, diğeri ise vatandaşın Türkiye'si. Saray'ın Türkiye'sinde ‘elektrik faturasını ödeyemedim, doğalgaza da zam gelmiş’ gibi dertler yok. ‘Ulaşım bedeli aldı başını gitti, bu bayramda köye bile gidemedik’ gibi halkın gündelik sorunları yok. Markete gidildiğinde ‘Bugün de et alamadık, peynir alamadık, süt bile alamadık, bu ayı nasıl çıkaracağız’ feryadı yok. Kira derdi yok, kiracının da ev sahibinin de mağdur olduğu düzenden haberleri dahi yok. Saray'da bebek bezlerine gelen zamların, tuvalet kâğıdındaki fiyat artışının, yağın, çayın, pirincin, soğanın günaşırı zamlanmasının yarattığı endişe yok. Çocuğunu okula aç göndermek zorunda kalan ailelerin, tenceresini kaynatamayan kadınların çaresizliği yok. Saray'ın şaşalı ışıklarından, işsiz gençlerin sürüklendiği depresyon görünmüyor. Yoksulluk nedeniyle yıkılan yuvalardan yükselen feryat duyulmuyor. Açlıktan midesi guruldayan işçinin, emeklinin isyanı ulaşmıyor. Saray'ın Türkiye'si, satamadığı için ürününü dalından toplamayan çiftçiden de zam üstüne zam gelen ürüne erişemeyen tüketiciden de bihaber” dedi. 


Halkın derdi, Saray'ın derdi olmuyor

Halkın derdinin sarayın derdi olmadığına dikkat çeken Bekir Yaman, “Nasıl olsun ki! Saray'ın Türkiye'sinde; S'li çeteler var, dolar bazında ihale alanlar var, dolarla gelir garantili, yollar, köprüler, hastaneler yapanlar var, dolarla devlete borç para verenler var, dört beş kurumdan birden maaş alanlar var. Vatandaşın Türkiye'si ise yangın yeridir. Zam üstüne zam, vergi üstüne vergi, borç üstü ne borç. Türkiye'yi uçuracağız. Ülkemizi dünyanın en güçlü ilk 10 ekonomisi arasına sokacağız dediler. Dünya sefalet liginde ilk 1O' a soktular. Sosyal yardımlardan yararlanarak hayata tutunmaya çalışan hane sayısını 4,5 milyona çıkardılar. Halka ekonomik soykırım uyguladılar. Erdoğan, ÖTV'yi arttırma yetkisini ilk olarak akaryakıtta kullandı. Bir gece yarısı operasyonuyla akaryakıt 6 TL zamlandı. Şimdi bu zam, iğneden ipliğe her şeye misliyle yansıyacak. Enflasyon daha da coşacak. Çakma ekonomist, bozduğu ekonomiyi memura, işçiye, emekliye, vatandaşa yüklediği vergiler ve zamlarla düzeltmeye çalışıyor. Millete çay kaşığıyla verdiğini kepçeyle alıyor. 85 milyonu 5'li çetelere mahkum ediyor. Kasası boşalmış, rezervleri erimiş, parasının değeri kalmamış, eşitlik liginde küme düşmüş bir ülkeye dönüştürüldük.  Bu zulüm karşısında ezilen vatandaşlarımıza sesleniyoruz: bu yangını kimin çıkardığını biliyoruz. Türkiye'yi kurtaracak, yangını söndürecek olan parti Cumhuriyet Halk Partisi'dir. Biz halkın partisiyiz. Saray ile halk arasındaki duvarı biz kaldıracağız. Halkın iktidarını biz kuracağız. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” diye konuştu. 
 

Bakmadan Geçme