Yargıtay Başkanı Ömer Kerkez oldu

Yargıtay Başkanlığı seçimlerinin 37'inci turunda Ömer Kerkez seçildi. 324 oyun kullanıldığı seçimlerde Mehmet Akarca 103, Ömer Kerkez de 193 oy aldı.

Yargıtay Başkanı Ömer Kerkez oldu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yargıtay'ın yeni başkanı Ömer Kerkez oldu.

Yargıtay Başkanlığı görevine 24 Mart 2020'de seçilen Mehmet Akarca'nın 4 yıllık görev süresinin dolması üzerine Yargıtay üyeleri, Yüksek Mahkeme'nin yeni başkanını belirlemek için 25 Mart'ta sandık başına gitti.


Yargıtay Başkanlığı için yapılan 37'inci tur seçimlerinde Mehmet Akarca ile Ömer Kerkez yarıştı.

Seçim sonuçlarına göre; 324 oyun kullanıldığı seçimlerde Mehmet Akarca 103, Ömer Kerkez de 193 oy aldı.

Yargıtay Başkanı Ömer Kerkez oldu

ADAYLARDAN BİRİ ÇEKİLMİŞTİ
Yaklaşık 1,5 aydır süren seçimlerde, adaylar arasında yer alan 3'üncü Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk, geçen hafta Yargıtay üyelerine gönderdiği mesajla, süreçte oluşan tıkanmanın giderilmesi ve Yargıtay'ın kurumsal itibarının korunması amacıyla seçimlerden çekildiğini bildirmişti.

Yargıtay Başkanı Ömer Kerkez oldu

 

ÖMER KERKEZ KİMDİR?

1966 tarihinde Antakya’da dünyaya gelen Ömer Kerkez ilk, orta ve lise eğitiminin Antakya'da tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandı ve bu bölümden 1988 yılında mezun oldu.

Mezuniyetin ardından vatani görevini Trabzon'da tamamladı. Hatay'da hakim/savcı adayı olarak mesleğe başlayan Ömer Kerkez pek çok il ve ilçede önemli görevlerde bulundu.

Elbistan, Kozluk, Erzin Cumhuriyet savcılığı görevlerini yerine getirdi. 2017'de Yargıtay üyeliğine seçildi. Yargıtay Üçüncü Hukuk Dairesi Başkanlığı görevini yerine getirdi.

Ömer Kerkez evli ve 3 çocuk babası.
 

Bakmadan Geçme