Yeşilay 'Sigarayı bırakmanın tam zamanı' sloganıyla film hazırladı

Sigara kullanımının koronavirüs riskini 14 kat artırdığına dikkat çeken Yeşilay, 'Sigarayı bırakmanın tam zamanı' sloganıyla bir film hazırladı. 

Yeşilay 'Sigarayı bırakmanın tam zamanı' sloganıyla film hazırladı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

100 yıldır bağımlılıklarla mücadele eden Yeşilay, yeni tip koronavirüs salgını döneminde sigarayı bırakma çağrısı yapan bir film hazırladı. Sigara kullananların koronavirüse karşı 14 kat daha fazla risk altında olduğunun belirtildiği filmde, “Koronavirüs sigarayı sever, şimdi sigarayı bırakmanın tam zamanı” denildi. “Sigarayı bırakmanın tam zamanı” sloganıyla yürütülecek kampanya, televizyon, radyo ve dijital kanallarda yayınlanacak. Sigarayı bırakma kararı verenler için de bir film hazırlayan Yeşilay, 10 adımda sigarayı bırakmanın yollarını da paylaşacak.
 
Yeşilay’ın sağlıklı yaşamın bir bütün olduğu yaklaşımıyla hem sağlıklı alışkanlıkların kazandırılması hem de bağımlılıklarla mücadele edilmesi alanlarında faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, şunları söyledi:

"Yeşilay olarak 100. yaşımızı ‘Nice Sağlıklı Nesillere’ sloganıyla kutluyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi salgın döneminde de iyi ve sağlıklı yaşamın önemini anlatmanın, bireyleri iyi yaşamaya davet etmenin en önemli sorumluluğumuz olduğunu düşünüyoruz.

Bu nedenle herkesin sağlığına dikkat ettiği bu dönemde sigaranın verdiği zararlara özellikle dikkat çekmek istedik. Çünkü koronavirüsün akciğerleri hedef aldığını, enfekte hastaların tablolarından biliyoruz. Tütün ve tütün ürünlerinin kullanımı da akciğerde tahribat yaratıyor; bağışıklığı zayıflatıyor. Ayrıca duman akciğerde öksürük refleksini bloke ederek, ciddi enfeksiyonlara yol açabilen virüs ve bakterilerin solunum yolları ve akciğerde tutunmasını kolaylaştırıyor.

Bağışıklık sisteminin zayıflığı da özellikle bu salgın döneminde tedavi sürecini geciktirmesi ve tedaviyi güçleştirmesi gibi nedenlerle de sağlık için bir tehdit oluşturuyor. Bu nedenle sigara kullananların bu dönemi bağımlılıklardan kurtulmak için bir fırsat olarak görmesini öneriyoruz ve onlara ‘Sigarayı bırakmanın tam zamanı’ diyoruz."
 
Yeşilay, YEDAM ile sigarayı bırakmak isteyenlerin yanında

"Sigarayı bırakmanın tam zamanı" diyen Yeşilay, tütün ve tütün ürünü kullananlara yardımcı olmak amacıyla, 10 adımda iyi, sağlıklı ve bağımlılıklardan uzak bir yaşama geçiş rehberi niteliğinde bir video da hazırladı. Videoda sigarayı bırakmak isteyenlere, bırakma gününü belirleme, küçük hedefler koyma, spor, müzik gibi uğraşlar bulma, diş fırçalama ve sık duş alma, iyi beslenme ve su içme, sigara içme isteğini tetikleyecek ortamlardan uzak durma, temiz hava ve düzenli hareket etme vb. önerilerde bulunuluyor.

HASAN HÜSEYİN ALEMDAR
 

Bakmadan Geçme