Yıkılıp yerine yenisi yapılacak

Konya'nın Seydişehir ilçesindeki, asırlık Almanlar tarafından yapılan Çarşamba kanalı üzerindeki bağlama köprüsünün dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılıp yerine yenisi yapılacak

Seydişehir ilçesindeki, asırlık Almanlar tarafından yapılan Çarşamba kanalı üzerindeki bağlama köprüsünün dayanıksız olduğu gerekçesiyle Karayolları ve Devlet su işleri bölge müdürlüğü yerine yenisinin yapılması için yıkımına karar verildi.

Seydişehir- Bozkır ilçeleri arasında ulaşımı sağlayan, Çarşamba kanalı üzerinde kurulu bağlama köprüsüne, Karayolları ve DSİ bölge müdürlüğü 'dayanıksız' olduğu yönünde rapor verildi. Kenarlarında ve alt kolonlarda çatlaklar olan asırlık köprünün yerine yenisinin yapılacağı öğrenildi.

2004 yılında bir yarısı yapılıp bakım ve onarımdan geçmişti. Zamana ve doğa koşullarına yenik düştüğü belirtilen köprünün yıkım çalışmaları bahar aylarında başlayacak. Geçici olarak yapılan köprüden araçların ulaşıma geçişi sağlanacak.

Bağlama Köprüsünün taşıyıcı kolonlarının çatlaklığının ortaya çıkmasıyla ortaya ürkütücü bir görüntü ortaya çıkmıştı. Seydişehir-Bozkır ilçeleri karayolunun 10. Kilometresi Gökhüyük köyü sınırlarında bağlama köprüsünün yerine yenisinin yapılması için Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ihale yapılacak.

Tek gidiş ve geliş olarak yıkılarak yerine yenisi yapılana kadar geçici olarak yapımı tamamlanan menfez köprüden güvenli bir şekilde ulaşım sağlanacak.

Yetkililer, yeni yapılacak köprünün yıkılan ile aynı genişlik ve uzunlukta olacağını aktardı.

Bakmadan Geçme