Yurt dışından yılbaşı ve 2023 tatil rezervasyonlarında artış

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Bağlıkaya, 'Özellikle önemli turizm destinasyonlarımızdan Antalya'da kış sezonunda açık olan otellerin yılbaşı doluluklarını yüzde 90'lar seviyesinde geçirmesini bekliyoruz.' dedi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, turizm sektöründeki gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamada, 2022 yılının 11 ayı itibarıyla Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısının 42,1 milyona ulaştığını, turizm gelirinin ise Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) revize rakamlarıyla 9 ayda 35 milyar doların üzerine çıktığını belirtti.

Ziyaretçi sayısına ilişkin rakamlara bakıldığında 2021 yılına göre yüzde 84 oranında artış kaydedilmesine karşın turizm gelirinin salgın öncesi dönem olan 2019 yılının yüzde 1,7 altında seyrettiğini ifade eden Bağlıkaya, kişi başı ortalama turizm gelirinin yeterli olmadığını söyledi.

Bağlıkaya, tur operatörü ve seyahat acentelerinin yurt dışında gerçekleştirdikleri yoğun temaslar neticesinde 2023 yılına ilişkin taleplerin olumlu seyrettiğini gözlemlediklerini aktararak, "Kasım ayı başında Londra’da düzenlenen dünyanın en önemli turizm fuarları arasındaki WTM Fuarı’nda gerçekleştirdiğimiz temaslardan da olumlu sonuçlar elde ettik.

2023 yılına ilişkin rezervasyon talepleri olumlu seyretmekle birlikte Türkiye’nin turizmdeki performansını belirleyecek üç temel unsuru göz ardı etmemek gerekir. Bu unsurlar; küresel ekonomik resesyon ihtimali, dünya genelinde yaşanan yüksek enflasyon ve Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaşın Türkiye’ye etkisi. Tüm bu gelişmeleri önümüzdeki yıl süresince yakından takip ediyor olacağız." diye konuştu. AA

Bakmadan Geçme