Yüzde 58 yükseldi

Deprem Haftası'nda depreme karşı en önemli güvencemiz olan Zorunlu Deprem Sigortası'nda (DASK) son durum belli oldu. Türkiye genelinde sigortalılık oranı X'e yükselirken, sigortalı konut sayısı 11,5 milyonu

Yüzde 58 yükseldi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

EN YOĞUN İLGİ MARMARA BÖLGESİNDEN 
Yoğun kentleşmenin yaşandığı Marmara Bölgesi, deprem sigortasına en fazla ilgi gösteren bölge oldu. Bölgede %66'lık oranla 4 milyon 492 bin 633 konutun DASK'ı bulunuyor. Marmara'yı %58 ile Doğu Anadolu ve Ege, %54 ile Akdeniz, %52 ile İç Anadolu ve %51 ile Güney Doğu Anadolu izledi. En düşük sigortalılık oranı ise %46 ile Karadeniz'de görüldü. BOLU İLK SIRAYI ALDI İl bazında Bolu %91 ile sigortalılık oranında ilk sırada yer alırken, Düzce'de %89, Yalova'da %86, Bingöl'de %84, Muğla'da ise %83 olarak belirlendi. Sigortalılık oranının en düşük olduğu iller %32 ile Gümüşhane ve Bayburt oldu. Bayburt'ta 4 bin 816 poliçe üretilirken Gümüşhane'de bu rakam 9 bin 879 olarak gerçekleşti.

Yüzde 58 yükseldi

600 BİN HASAR DOSYASINA 35 MİLYAR TL ÖDEME YAPILDI 
6 Şubat depremleri sonrası DASK, ilk hasar ödemesini depremin üzerinden 24 saat geçmeden gerçekleştirirken, 4 aylık süreçte Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın tespitini yaptığı hasarlı konutların ödemelerini tamamladı. Ocak ayı itibarıyla yaklaşık 600 bin hasar ihbarına karşılık 35 milyar liraya ulaşan tazminat ödemesi gerçekleştirildi. Tazminat ödemelerinin hızla tamamlanması için bir dizi yeniliği hayata geçiren DASK, avans ödemesi uygulaması ile yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı binalar için sigorta bedelinin %20'sini, orta hasarlı binalar için ise %10'unu sigortalılara avans olarak ödedi. 

Yüzde 58 yükseldi
ENFLASYON KORUMASI GETİRİLDİ 
Yeni yılla birlikte yürürlüğe giren yönetmeliğe göre, betonarme yapılar için sigorta birim metrekare bedeli 3 bin 16 liradan 6 bin liraya çıkarken, bir mesken için 640 bin TL olan azami teminat tutarı 1 milyon 272 bin TL'ye yükseltildi. Ek olarak, DASK tarihinde ilk defa, 1 Ocak 2024'ten sonra düzenlenen yeni poliçelerin teminatlarına enflasyon koruması getirildi. Buna göre, yeni tarihli poliçe teminatları aylık enflasyon oranında artıyor. DASK teminatlarına eklenen enflasyon koruması ile sigortalıların teminatlarının güncel kalması sağlanıyor. 1 Ocak öncesi poliçesi bulunan sigortalılar da ek prim ödemelerini gerçekleştirerek enflasyon korumasından faydalanabiliyor.

 Yüzde 58 yükseldi

ZORUNLU AFET SİGORTASI GELİYOR DASK,

son dönemlerde şiddeti gittikçe artan doğa olaylarının etkilerine karşı kapsamını genişletiyor. Temmuz ayında tamamlanması hedeflenen Zorunlu Afet Sigortası ile tek poliçe üzerinden başta sel olmak üzere diğer tüm doğal afetler için teminat sağlanacak.

Bakmadan Geçme