Zeytinin acısı nasıl giderilir? Kimse bu aşçılık sırrını vermemişti! Aslında çok basitmiş

Zeytinin acısı nasıl giderilir? Kahvaltıda severek tükettiğimiz zeytinler çoğu zaman acı oluyor. Ve ne yaparsak yapalım zeytinin acısı bir türlü gitmiyor. Oysa sadece bu iki malzemeyi kullanarak zeytinin acısından kurtulmak mümkünmüş. İşte bilmeniz gereken mutfak tüyosu.

Kahvaltı sofralarının olmazsa olmazı zeytin, Türkiye'nin gurur kaynağı besinlerindendir. Ancak çoğu zaman yeşil veya siyah zeytin yediğinizde ağzınıza acı bir tat gelir. Bu durumda ya zeytini çöpe dökersiniz ya da farklı yemeklerin içerisine koyarsınız. Oysa çok basit iki yöntemler zeytinin acısını sapına kadar gidermek mümkünmüş. 

Egegundem.com.tr'deki bir haberde, zeytinin acısını almak için su ve kostik soda önerisi verildi. İşte su ve kostik sodanın zeytin üzerindeki etkisi. 

Zeytinin acısı nasıl giderilir? Kimse bu aşçılık sırrını vermemişti! Aslında çok basitmiş

SU + KOSTİK SODANIN GÜCÜ

Yalnızca tamamen bozulmamış zeytinlere ve büyük bir dikkatle uygulanacak, çok daha hızlı ama aynı zamanda daha invazif bir yöntem. Her kilogram zeytin için bir litre su ve 20 gram kostik sodadan oluşan bir çözelti hazırlayın, soğumasını bekleyin ve daha sonra önceden temizlenmiş ve yıkanmış zeytinleri içine daldırın, burada sekiz saat (tamamen batırılmış) kalmaları gerekecek. Veya on saat. Gerekli sürenin sonunda zeytinleri günde iki veya üç kez değiştirerek üç gün soğuk suda bekletmeniz gerekecektir.

YEŞİL ZEYTİNİN TUZUNU ALIRKEN MUTLAKA UYGULAYIN

Yeşil zeytin, kahvaltıların ve meze tabaklarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Ancak bazen zeytinlerin tuzu fazla olabilir ve tadını bozabilir. Peki, yeşil zeytinin tuzu nasıl giderilir? İşte size birkaç pratik yöntem.

**Zeytinleri sıcak suya koyun. Suyun içinde 10-15 dakika bekletin. Sonra suyu süzün ve zeytinleri soğuk suyla yıkayın. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

**Zeytinleri süt içinde bekletin. Sütün içinde 2-3 saat kadar duran zeytinlerin tuzu azalacaktır. Sonra zeytinleri sudan geçirip kurulayın.

**Zeytinleri limonlu suya koyun. Limonun asidi, zeytinlerin tuzunu çözecektir. Limonlu suyun içinde bir gece bekletin. Ertesi gün zeytinleri sudan çıkarıp kurulayın.

SİYAH ZEYTİNİ SUDA BEKLETİRKEN AMAN DİKKAT

Siyah zeytin, sofraların olmazsa olmaz bir parçasıdır. Çoğu kişi kahvaltıda, salatalarda veya meze olarak siyah zeytin tüketir. Ancak siyah zeytinin tadını ve besin değerini korumak için bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekir. Bunlardan biri de siyah zeytinin suda bekletilip bekletilmemesidir.

Zeytinin acısı nasıl giderilir? Kimse bu aşçılık sırrını vermemişti! Aslında çok basitmiş

- Suda bekletilen siyah zeytin, acılığını kaybeder ve daha yumuşak bir kıvama gelir.

- Suda bekletilen siyah zeytin, tuz oranını azaltır ve böylece tansiyonu yükseltmez.

- Suda bekletilen siyah zeytin, daha uzun süre bozulmadan saklanabilir.

- Siyah zeytini sadece tüketmeden önce suda bekletin, uzun süreli suda bırakmayın.

- Siyah zeytini temiz ve kaynatılmış suyla yıkayın ve suda bekletin.

- Siyah zeytini suda beklettiğiniz kabı kapalı tutun ve güneş ışığından uzak bir yerde saklayın.

- Siyah zeytini suda beklettikten sonra iyice süzün ve kurulayın.


Kaynak: Egegundem.com.tr Derleme: Hakimiyet.com/

Bakmadan Geçme