750 küçükbaş hayvan göçük altında kaldı

Aksaray'da şiddetli yağıştan dolayı mandıra çöktü. Olayda 750 küçükbaş hayvan göçük altında kaldı.

Aksaray’da 3 gündür aralıklarla devam eden şiddetli yağış birçok olumsuzluklara neden oldu. Sel ve su baskınlarının ardından bugün de içerisinde 750 küçükbaş hayvanın olduğu bir mandıra çöktü. Olay, Aksaray’ın merkeze bağlı Yeşilova beldesinde meydana geldi. Yaşanan göçük nedeniyle vatandaşların 112 Acil Çağrı Merkezine haber vermesi üzerine olay yerine İl Afet Acil Durum (AFAD), Aksaray Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ve jandarma ekipleri sevk edildi. Ekipler iş makinelerinin yardımıyla kurtarma çalışması başlattı.

"Kurtarma operasyonumuz bittikten sonra net sayı belli olacak"

Mandıra enkazında kurtarma çalışmaları halen devam ederken İl Afet Acil Durum Müdürü Kadir Çelik, “Yeşilova beldemizde aşırı yağışlar sonucu bir ahırın çöktüğü ihbarı üzerine iki ekiple olay yerine geldik. Şu anda telef olan hayvanlar var. Toplam hayvan sayısının 750 olduğu söyleniyor. Kurtarma çalışmaları devam ediyor. Kurtarma operasyonumuz bittikten sonra net sayı belli olacak” diye konuştu.

"Ne kadar zayiat verdiğini bilmiyoruz"

Yeşilova Köseli Mahalle Muhtarı Kemal İlgün ise “Bölgede 3 gündür yağış devam etmekte. Bizim burada mandıramızın çökmesinden dolayı 750’ye yakın küçükbaş hayvanımız göçük altında kaldı. Ağıl altında kalan hayvanlardan ne kadar zayiat verdiğini bilmiyoruz. Zayiat sabah sayımında çıkacak. Allah izin verirse burayı kurtarmaya çalışıyoruz. Yağışlardan dolayı mandıra çöktü” dedi.

 

Bakmadan Geçme