AHBAP'dan beklenen açıklama geldi

Kahramanmaraş Pazarcık'ta yaşanan 7,7 ve 7,6 Elbistan depremlerinin ardından bölgeye giden Ünlü sanatçı Haluk Levent önderliğindeki Ahbap Derneği depremzedeler için yardım toplamıştı. Ahbap derneğini Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli eleştirmişti. Dernekten bağışlar ve yardımlar hakkında beklenen açıklama geldi.

6 Şubat 2023 tarihinde ülkede yaşanan yıkıcı depremin ardından, ülkede ki çadır üreten bütün firmalara ulaşıldığını ifade eden Ahbap derneği, “6 Şubat 2023 günü ülkemizde yaşanan Kahramanmaraş merkezli ve toplam 10 ili etkileyen deprem nedeniyle depremde zarar gören vatandaşlarımızın çadır ihtiyacını karşılayabilmek için tüm ülke seferber olmuş, derneğimizin de tüm ülke çapında çadır üreten firmalar ile temasa geçmiştir” şeklinde açıklamada bulunuldu.


Ahbap Derneğinden yapılan açıklama şu şekilde:
“Ancak; depremin 10 ili etkilemesi ve yıkımın olağanüstü düzeyde olması nedeniyle ülkemizdeki tüm çadır üreticilerinin mevcut stokları vatandaşlarımızın mağduriyetlerini karşılayamamıştır. O tarihte iletişime geçtiğimiz firmalarda hemen o sabah deprem bölgesine gönderebileceğimiz çadırlar yoktu. En erken 1 hafta içinde yetiştireceklerdi. Arkadaşlarımız, Kızılay’ın iştirakinde olan Kızılay Çadır ve Tekstil A.Ş ile görüşme gerçekleştirdiler. Ellerinde 2050 adet olduğunu öğrendiğimiz çadırların sözleşmesini hemen yaptık ve ertesi sabah 2050 tane çadırı deprem bölgesine gönderdik. Çadırlar 2 bölgeden gelecekti. Erzincan’dan 1232 adet (8 tır) çadır öncelikle en yakın şehirler olan Adıyaman ve Kahramanmaraş’a; Ankara'dan da  918 adet (8 tır) çadır Hatay’a gönderilmek üzere 10 Şubat'ta yüklendi ve aynı gece dağıtıldı. AFAD ile temasa geçildi ve çadırların dağıtımını yapma konusunda bilgi verildi. Ayrıca 5-6 gün sonrasına teslim edilecek çadırlarla ilgili görüştüğümüz diğer firmalara da çadır siparişi verildi ve satın alındı.”
 

Bakmadan Geçme