AK Parti yerel seçimde aday olacak kişilerin vereceği ücreti açıkladı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimler için, adaylık ücretlerini açıkladı. İşte detaylar...

AK Parti yerel seçimde aday olacak kişilerin vereceği ücreti açıkladı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, AK Parti Genel Merkez Binası önünde basın mensupları ile bir araya geldi. Ali İhsan Yavuz düzenlenen basın toplantısında 2024 Yerel Seçimleri hakkında konuştu. 

Aday başvuruların bugün itibarıyla başladığını söyleyen Yavuz, belediye başkanlığı adaylarının başvurusu süresinin 17 Kasım'da, Meclis üyesi ve İl Genel Meclisi Üyeğili adaylarının da 3 Kasım'da sona ereceğini duyurdu.

Ali İhsan Yavuz, başvurulara ilişkin:

"Başvurular dijital ortamda alınacak. Kişiler ön başvurusunu istediği yerden yapabilecek. Aday formunun sıcak imzalı şekilde bize gelmesi gerekiyor. Sadece aday formunu çıkartıp imzalamak suretiyle aday adaylığı yapılacak.

Bu sefer başvuru aidatı almıyoruz. Bağış alınacak. Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 50 bin TL, İl belediye başkanlığı için 30 bin, ilçe belediye başkanları için 20 bin TL bağış alınacak. Bağışlar tüm dünyanın gözleri önünde soykırıma varan saldırılardan etkilenen Gazzeli kardeşlerimiz için AFAD tarafından kendilerine ulaştırılacak. Bundan sonraki seçimlerde de dijital süreçleri devreye alıp çevreye katkı sağlamak istiyoruz. Bağışlar Gazze’ye gitsin istedik.

Dijital sistem sayesinde başkasının yerine oy kullanmayı neredeyse minimize ediyoruz. Geçersiz oy yok denecek kadar az. Aday başvurularının dijital ortamda alınmasına bugün başladık. 3 ton kağıt israfının önüne geçeceğiz. 19 Kasım’daki dijital temayül yoklamasında da 3 ton kağıt israfı önlenecek. İtiraz ve şikâyetler de dijital olarak alınacak. Mevcut milletvekillerimiz kendileri öyle bir görev takdim edilmediği sürece kendilerinden aday müracaatı almayacağız." ifadelerini kullandı.

Bakmadan Geçme