Aracı olana ek MTV şoku: Ödemeler geri mi yatacak? İptali gündeme geldi!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 11 ilde büyük yıkıma yol açan deprem felaketi sonrası Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin iki defa ödenmesi kararını AYM'ye taşıdı. CHP, Resmi Gazete'de yayımlanan bazı hükümlerinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine (AYM) başvurdu.

'ESASTAN GÖRÜŞÜLMESİ KARARLAŞITIRLDI'
Başvuru sonrası AYM önünde açıklamada bulunan CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, "ek motorlu taşıtlar vergisi alınması" hakkındaki düzenlemenin iptali için AYM'ye başvurduklarını, AYM'nin başvurunun esastan görüşülmesini kararlaştırdığını anımsattı.

AYM'nin daha fazla gecikmeden bir karar vermesini beklediklerini belirten Günaydın, bugün de 7456 Sayılı Kanun'da yer alan diğer düzenlemelerin iptali adına başvuru yaptıklarını söyledi. 

Sosyal devlet ilkesi gereği deprem konutlarının ücretsiz yapılması gerektiğini de söyleyen Günaydın, "Düzenleme vatandaşa borçlandırarak, konut ve sanayi tesislerinin tekrar verilmesini, yapılmasını öngörüyor. Biz bunun da iptali için gerekli başvurumuzu yaptık" dedi.  

Aracı olana ek MTV şoku: Ödemeler geri mi yatacak? İptali gündeme geldi!

Ayrıca, Cumhurbaşkanına petrol ürünlerinden alınan özel tüketim vergisini arttırma yetkisi veren düzenlemenin de iptalini istediklerini ifade eden Günaydın, "Biz yeni yasama yılı başlamışken Anayasa Mahkemesini vatandaşın önceliklerine uygun olarak hızlı bir çalışma temposu içerisinde uygun kararlar almaya davet ediyoruz. Daha adil bir Türkiye için daha eşit bir Türkiye için çalışmalarımız devam edecek" değerlendirmesini yaptı.  

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bakmadan Geçme