Asgari ücret zammında rakam sızdı işte: Ocak ayında alınacak yeni maaşlar!

Asgari ücretle çalışan vatandaşlar geçinmekte zorlanırken, maaşlara gelecek zam öncesinde yeni rakamlar ortaya çıktı.

Enflasyonun yüksek seyretmesi nedeniyle son yıllarda yılda 2 kez zamlanan asgari ücret için ocak ayında yapılması beklenen zam hakkında yeni rakamlar ortaya çıkmaya devam ediyor.

Asgari ücret bilindiği üzere son günlerde 11.400 TL seviyesinde bulunurken, ocak ayında bu rakamın 15.000 TL'ye kadar yükselmesi bekleniliyor, işte basına yansıyan yeni zam iddiaları.

Dolar kurunun yükselmesi, ÖTV'ye gelen ağır zam oranı derken vatandaş sadece nefes alabilmek için çalışıyor duruma düştü. Ardı ardına gelen zamlarla asgari ücret ne kiraya, ne alışverişe, ne yemeye ne içmeye yeter oldu. Hal böyle olunca asgari ücrete yeni zam yapılması mecburiyete dönüştü. Yıl sonuna kadar asgari ücrete yapılacak olan zam oranı da iktidara yakın kaynaklardan sızdırıldı.

Asgari Ücret Tespit Komitesi, 2024 yılı boyunca uygulanacak asgari ücreti belirlemek için çalışmalara başladı. 2024 zammı için iktidara yakın kaynaklara sızdırdığı 5 formül açıklandı. İşte o 5 formül!

Formül 1

Yıllık enflasyon bu yılın başında yürürlüğe giren net 8 bin 506 lira 80 kuruşluk asgari ücrete yansıtılacak ve refah payı eklenecek. 2023 enflasyon tahminine göre net asgari ücret refah payı hariç 14 bin 36 lira olacak.

Formül 2

Yıllık enflasyonun mevcut asgari ücrete eklenecek. Bu formüle göre de net asgari ücret, 11 bin 402 lira 32 kuruştan yüzde 65 artışla 18 bin 813 lira 82 kuruş olacak.

Formül 3

Asgari ücrete yapılan yüzde 34 oranında ara zamma ek yıllık enflasyona ve refah payı eklenerek yeni asgari ücret 14 bin 937 lira olacak.

Formül 4

Enflasyon oranında zamma buna refah payı eklenerek refah payı hariç asgari ücret 15 bin 707 lira olarak açıklanacak.

Formül 5

Hedeflenen enflasyon oranı baz alınarak refah payı da hariç olarak net asgari ücret 15.165 TL'ye yükseltilecek.

Kaynak: Haber Merkezi

Bakmadan Geçme