Ata Tohumları Karatay'da Toprakla Buluştu 

Karatay Belediyesi, 33 çeşit tohum fidesini 300 bin metrekarelik alanda toprakla buluşturdu.

Ata Tohumları Karatay'da Toprakla Buluştu 
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yerli ve milli değerleri her daim ön planda tutan yatırımlarıyla bugüne kadar büyük takdir toplayan Karatay Belediyesi; üretilebilir, yerli ve milli Ata Tohumlarının da çoğaltılıp Türk tarımına katkı sağlaması hedefiyle hayata geçirdiği “Karatay Ata Tohum” projesi devam ediyor. Bu kapsamda belediye, Karatay Saracoğlu Mahallesi’ndeki 300 bin metrekarelik alanda 33 çeşit ürünün Ata Tohumu fidesini toprakla buluşturdu. Konya’nın tarımda Türkiye’nin en önemli bir merkez olduğunu hatırlatan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca; “Projemizin yarınlarımıza ayrı bir güzellik; şehrimize ve Türk tarımına da önemli bir değer katacağına inanıyorum” dedi.

Ata Tohumu, genetiğiyle oynanmamış, herhangi bir laboratuvar ortamında müdahaleye maruz kalarak DNA dizilimi bozulmamış, lezzet ve besin değeri yüksek olarak mahsul alınan tohumlar olarak biliniyor. Bu özelliğiyle Ata Tohumları, kültürel bir miras olarak nesilden nesille aktarılmanın önemi artıyor. 

KARATAY’DA ATA TOHUMU PROJESİ SÜRÜYOR

Karatay Belediyesi de iki yıl önce hayata geçirdiği “Karatay Ata Tohum” Projesi ile bugüne kadar vatandaşa Kapya kırmızıbiber, kıl biber, köy biberi, biber yediveren, mısır, karpuz, salatalık ve kabak gibi on binlerce ücretsiz Ata Tohumu dağıttı. Yine Karatay Belediyesi, yerli üretime katkı sunmak adına her yıl 20 bin üreticiye de Ata Tohumu dağıttı. 

33 ÇEŞİT ATA TOHUMU FİDESİ TOPRAKLA BULUŞTU

Söz konusu proje kapsamında Karatay Belediyesi ayrıca; Karatay’ın Saracoğlu Mahallesi’nde oluşturulan 300 dekar yani 300 bin metrekarelik alanda 33 çeşit Ata Tohumu’nun fidesini de yine toprakla buluşturdu. Bu projeyle; Dolma Biber, Kıl Biber, Kapya Biber, Köy Biberi, Acı yediveren biber, Acı sarı top biber, Sarı Kapya, Kırmızı acı kapya, Salçalık Domates, Köy Domatesi, Ayaş Domatesi, Pembe Domates, Turuncu domates, Mor domates, Siyah domates, Kırım domatesi, Osmanlı patlıcanı, Kavun, Karpuz, Kara Kabak, Beyaz Kabak, Su Kabağı, Bal Kabağı, Lif kabağı, Atalık mısır, Salatalık, Pırasa, Kırmızı lahana, Beyaz lahana, Fasulye, Kudret narı, Kavılca Buğdayı ve Siyez Buğdayı fideleri ekildi. 

BU TOHUMLAR ATALARIMIZIN BİZE KIYMETLİ BİR EMANET

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Karatay Ata Tohum Projesi ile Türk tarımının yerli ve milli tohum ile güçlenmesine katkı sağlama amacı taşıdıklarına vurgu yaptı. 

Başkan Hasan Kılca şunları söyledi; “Konyamız, tarımda ülkemizin en önemli üretim merkezlerinin başında yer alıyor. Tarih boyunca da çiftçimizin alın teriyle işlediği mahsuller, Anadolu coğrafyasının medeniyet değerleriyle bereketlenip nice sofralara ulaştı. İlçemiz de bu konuda hem şanslı hem de bereketli bir belde. Bilindiği gibi Hayıroğlu Mahallemizdeki Boncuklu Höyük kazı alanında yapılan çalışmalar sonucunda, tarımın Avrupa’ya Anadolu’dan gittiğine dair buluntular ortaya çıkarıldı. Bu kanıt, kadim şehrimizin tarih boyunca tüm dünyadaki tarımsal faaliyetlere yön veren önemli bir merkez olduğunu bizlere bir kez daha göstermektedir. Karatay Belediyesi olarak mirasçısı olduğumuz bu aziz topraklara minnet ve vefa duygusuyla sürdürdüğümüz ‘Karatay Ata Tohum’ projemizle besin değerleri kaybolmamış ve doğallığını yitirmemiş tohumları koruyup çoğaltarak gelecek nesillerimize ulaştırmayı amaç edindik.

Projemiz kapsamında on binlerce vatandaşımıza ata tohumunu ücretsiz bir şekilde hediye ettik. Yine söz konusu projeyle bu tohumlarımızdan ürettiğimiz fidelerimizi ilçemiz sınırları içerisinde Saracoğlu Mahallemizde 300 bin metrekarelik alanda toprakla buluşturduk. Bu tohumlar bize atalarımızın bize birer kıymetli emaneti. GDO’suyla oynanmamış, yerli ve milli olan bu tohumları gelecek nesillere aktarmak için çabalıyoruz. Projemizin yarınlarımıza güzellik, şehrimize ve tarıma değer katacağına yürekten inanıyoruz” ifadelerini kullandı. 

   

Bakmadan Geçme