Barlık: SGK personeli emeğinin, alın terinin hakkını istiyor

EYT' in kabulüyle birlikte SGK çalışanlarının iş yükünün arttığını dile getiren Büro -İş Sendikası Konya İl Temsilcisi Mehmet Barlık, iş yükünün azalması için yeni personel alımıyla birlikte SGK personelinin emeğinin ve alın terinin hakkının verilmesini istediğini söyledi.

KONYA HABER: EYT' in kabulüyle SGK' ların yoğunlaştığını belirten Büro -İş Sendikası Konya İl Temsilcisi Mehmet Barlık, "Acımız çok büyük. Ülke olarak büyük bir enkazın altında, büyük bir acının içinde kaldık. Ülkemizde 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş ve sonrasında Hatay merkezli meydana gelen ve 11 ilde yıkıcı etkisini doğrudan gösteren depremlerde açıklanan haliyle 45 binin üzerinde yurttaşımızı kaybettik, binlerce yurttaşımız yaralandı, geride kalanlar ise kabul edilemez şekilde en temel ihtiyaçları olan barınma sorunu ile karşı karşıya kalmıştır. Bizlerde burada bulunan sendikalar olarak başından beri tüm imkânlarımızı seferber ettik, elimizden geldiği kadar yardım etmeye de devam edeceğiz. Kimsenin kendisini yalnız hissetmesine izin vermeyeceğiz. Yaralarımızı sarmaya devam edeceğiz.Hayatını kaybeden yurttaşlarımızın yakınlarına başsağlığı, yaralı yurttaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.  Bunca acının içerisinde nasıl normalleşeceğimizi düşünürken görüyoruz ki AK Parti iktidarı hiç olmadığı kadar normal davranıyor. Şimdide başta SGK çalışanları olmak üzere kamu emekçilerini ekonomik enkaz altında bırakmaya devam ediyor. Deprem bölgesinde olan kamu çalışanlarının sorunlarını görmezden gelenler, yaralara merhem olamamakta aksine tuz basmaktadır. EYT' in yasalaşmasıyla birlikte, SGK' lar da iş yükü artırmıştır. Artan bu iş yükünden dolayı işler yavaş yürümektedir. Bundan dolayı da yeni personel alımıyla birlikte SGK personeli olarak emeğimizin, alın terimizin hakkının istiyoruz" dedi. 

'SGK Personeli, EYT' lilerin maaşlarını en kısa sürede alabilmesi için özveri ile çalışmaktadır'
Mehmet Barlık EYT' lilerin  en kısa sürede maaşlarını alması için SGK personelinin özverili olarak çalıştığını ifade ederek, "Hepiniz biliyorsunuz ki deprem öncesinde en sıcak gündem olan EYT deprem sonrasında da ilk sıradaki yerini koruyor. Milyonlarca yurttaşımızın en temel hakkı olup gasp edilen emeklilik yasası en sonunda yasalaştı. Büyük bir mücadele örneği gösteren EYT’ li vatandaşlarımızı kutluyoruz. SGK personeli bu hakkını mücadele ile alan herkesin en kısa sürede maaşlarını alabilmesi için özveri ile çalışmaktadır.  Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Ancak SGK personelini de kimse köle sanmasın.SGK personelinin 666 sayılı KHK ile kaybedilen hakları nerede?  SGK personeli emeğinin, alın terinin hakkını istiyor. Asgari ücretin biraz üzerinde bir maaş ile mesaiye en geç sabah 6 da gelmeyi teklif etmek, 7/24 çalışma mesaisi düzenlemek, ek ödeme ile saatlik 27 Lira mesai vermek ne demektir? Bu nasıl bir vicdansızlıktır.  Bunlar ancak kölelik düzeninde olur. SGK personelinin dayanacak gücü kalmamış, sabrının da sonuna gelmiştir. Daha önce söyledik yine ve son kez söylüyoruz. Sayın Bakan Bilgin SGK da telafisi güç sorunlara sebep olmak istemiyorsa SGK personelinin sesine kulak vermelidir.  Sosyal Güvenlik Tazminatı veya ilave ek ödeme, Yılda iki kez brüt asgari ücret tutarında ikramiye, Tüm personelin sınava girebildiği mülakatsız Taşra Uzmanlığı, Kurum çalışanlarının tümüne 3600 Ek-Gösterge ve  Büyükşehir farkı gibi bu taleplerimizin ivedi olarak kanunlaşmasını talep ediyoruz. Burada bulunan SGK da örgütlü 10 sendika birlikte mücadele etmekten bir adım geri atmayacağımızın bilinmesini istiyoruz" diye konuştu. 
KONYA HABER - HAKİMİYET

Konya Hakimiyet

Bakmadan Geçme