• Haberler
  • Siyaset
  • Bektaş, PİKTES öğretmenlerinin sorunlarını meclise taşıdı

Bektaş, PİKTES öğretmenlerinin sorunlarını meclise taşıdı

CHP Konya Milletvekili Barış Bektaş TBMM Genel Kurulu'nda, 'PİKTES öğretmenleri meslektaşlarıyla eşit haklara sahip olmalıdır' dedi

Bektaş, PİKTES öğretmenlerinin sorunlarını meclise taşıdı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türk Eğitim Sisteminde Çocuklar İçin Kapsayıcı Eğitimin Desteklenmesi Projesi kapsamında KPSS ve mülakatla 2016 yılında istihdam edilen PİKTES öğretmenleri bir süredir özlük haklarının iyileştirilmesi için çalışma yürütüyor. CHP Konya Milletvekili Barış Bektaş da konuyla ilgili olarak TBMM Genel Kurulu’nda, “PİKTES öğretmenleri meslektaşlarıyla eşit haklara sahip olmalıdır” diye konuştu.

Barış Bektaş konuşmasının devamında şunları ifade etti: “Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; PIKTES öğretmenlerinin bitmek bilmeyen ve iktidar tarafından görmezden gelinen sorunlarına Meclisimizin dikkatini çekmek istiyorum: KPSS ve mülakatla öğretmen olarak görevlendirilen PIKTES öğretmenleri meslektaşlarıyla eşit haklara sahip olmayı bekliyor. Öğretmen kimlik kartı dahi verilmeyen, geçici süreli işçi öğretmen olarak değerlendirilen PIKTES öğretmenleri 2016'dan bu yana görev yapmakta ancak buna karşın kıdem, derece ilerlemeleri sağlanmamaktadır. PIKTES öğretmenlerinin düşük maaşla ve güvencesiz şekilde çalışması kabul edilebilir değildir. Kadrolu şekilde istihdamları sağlanmalı, eşit işe eşit ücret esasıyla özlük hakları teslim edilmelidir. Son olarak, öğretmenlik mesleğinin hak ettiği değere kavuşmasını ve atanmayan öğretmenlerin de bir an önce mesleğine kavuşması gerektiğine dikkatinize sunuyorum” dedi.
 

Bakmadan Geçme