Bundan böyle patatesleriniz altın renginde olacak! Patatesleri çıtır çıtır kızartmanın pek bilinmeyen incelikleri

'Patatesleri çıtır çıtır kızartamıyorum' diyenlerin bilmesi gereken fast food sırrı. Meğer bu püf noktalarına dikkat ettiğinizde patatesleriniz altın sarısı rengini alacak ve çıtır çıtır olacak.

Patates kızartması yaparken lezzetli ve çıtır çıtır sonuçlar elde etmek için bazı püf noktalara dikkat etmek önemlidir. Köftenin yanında, ekmeğin içerisinde veya tavukla beraber. Patates kızartmasının olmadığı yer neredeyse yok. Patates kızartkıren; doğru patates seçimi, patateslerin kesimi, yıkama ve kurulama, ön pişirme, soğutma, doğru yağ kullanımı ve doğru sıcaklık gibi faktörlere dikkat etmek gerekir.

Nefisyemektarifleri.com'da paylaşılan bir içeriğe göre, patates kızartmasının püf noktaları ise şu şekilde:

Kızartma işlemini bol yağda yapmalıyız.

Ayçiçek yağının yanma derecesi yüksek olduğu için fazla miktarda, lezzetine lezzet katmak için de az miktarda zeytinyağı kullanmalıyız.

*Yağımız iyice kızmış olmalıdır.*
*Patateslerimizi bolca tuzlayıp nişastasını salmasını sağlamalıyız ki yağ çekmesin. Patateslerimizi güzelce durulayıp süzdürmeliyiz.*
*Kızartma işlemine başladıktan sonra 15 dakika patateslerimize dokunmamalıyız, tenceremizi arada sallamalıyız.*

PATATES KIZARTMASININ KÖPÜRMEMESİ İÇİN GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN

Nem İçeriği: Patatesler doğal olarak su içerir. Kızartma işlemi sırasında bu su buharlaşır ve buhar kabarcıkları oluşturarak köpürmeye neden olabilir.

Nişasta: Patatesler nişasta içerir ve nişasta, kızartma işlemi sırasında kızaran kabuğunun dışında jelatinleşir. Bu da kabarcıkların oluşmasına katkıda bulunabilir.

Yağ Sıcaklığı: Kızartma işlemi sırasında yağın sıcaklığı önemlidir. Yağ yeterince sıcak değilse, patatesler daha fazla su kaybeder ve buhar kabarcıkları oluşturur. Bu nedenle, patatesleri kızartmadan önce yağın yeterince sıcak olduğundan emin olun.

Patateslerin Kesimi: Patatesleri daha kalın dilimler halinde keserseniz, içlerindeki suyun buharlaşması daha uzun sürebilir ve köpürmeye neden olabilir. Daha ince dilimler genellikle daha az köpürmeye yol açar.

Ön Hazırlık: Patatesleri kızartmadan önce soğuk suya batırarak nişastayı çıkarmak, köpürmeyi azaltabilir. Patatesleri kesip suya batırarak nişastayı çıkarın, sonra iyice kurulayın ve kızartmaya başlayın.

Bundan böyle patatesleriniz altın renginde olacak! Patatesleri çıtır çıtır kızartmanın pek bilinmeyen incelikleri

Kızartma işlemi sırasında köpürmeyi azaltmak için bu faktörleri dikkate alarak önlemler alabilirsiniz. Ancak unutmayın ki patates kızartması yaparken hafif köpürme normaldir ve genellikle lezzet üzerinde bir etkisi yoktur.

PATATES KIZARTMASI TAVAYA NEDEN YAPIŞIR? 

Islak veya Nemli Patatesler: Patatesleri önceden yıkamadan veya kurutmadan doğrayarak veya dilimledikten sonra kullanırsanız, fazla nem içerebilirler. Bu, patateslerin tavada yapışmasına neden olabilir. Patateslerinizi önceden kurutarak veya kağıt havluyla nemlerini alarak bu sorunu önleyebilirsiniz.

Tavada Yetersiz Yağ: Tavanızda yeterli miktarda yağ olmadığında, patatesler tavana yapışabilir. Patatesleri kızartmadan önce tavaya yeterli miktarda yağ eklediğinizden emin olun.

Tava Isısının Düşük Olması: Patatesleri kızartmak için kullanılan tava yeterince sıcak değilse, patatesler yapışabilir. Kızartma yapmadan önce tavanın iyice ısındığından emin olun. İdeal olarak, patatesleri tavaya ekledikten sonra tavanın sıcaklığını düşürmemeye çalışın.

Patateslerin Fazla Yoğun Olması: Tavanızdaki patates dilimlerini veya küplerini fazla yoğun bir şekilde doldurursanız, patateslerin birbirine yapışma olasılığı artabilir. Patatesleri tek bir tabaka halinde tavana yaymaya özen gösterin ve fazla kalabalıklaştırmamaya çalışın.

Patatesleri Sık Sık Karıştırmak: Patatesleri çok sık karıştırırsanız veya çok fazla oynatırsanız, patateslerin yapışma olasılığı artabilir. Patatesleri tavaya ekledikten sonra ilk birkaç dakika boyunca dokunmadan bırakarak altları güzelce kızarsın, sonra dikkatlice çevirebilirsiniz.

Derleme: Hakimiyet.com Kaynak: Nefisyemektarifleri.com

Bakmadan Geçme