Canan Karatay'da önermişti! ABD'de ilaç niyetine öneriliyor

Canan Karatay tarafından önerilen kemik suyunun ABD'de ilaç niyetine tavsiye edildiği ortaya çıktı. Peki Kemik suyunun faydaları nelerdir?

Canan Karatay'da önermişti! ABD'de ilaç niyetine öneriliyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Son zamanlarda, ünlü Türk doktor Canan Karatay tarafından önerilen kemik suyunun ABD'de ilaç niyetine tavsiye edildiği ortaya çıktı. Kemik suyu, yüzyıllardır çeşitli kültürlerde sağlık açısından önemli bir yere sahip olmuştur. Peki, kemik suyunun faydaları nelerdir?

1. Eklem ve kemik sağlığına destek: Kemik suyu, kıkırdak ve eklem sağlığını destekleyen önemli besin maddeleri içerir. Kollajen, glukozamin ve kondroitin gibi bileşenler, kemiklerin ve eklem dokularının yeniden yapılanmasına yardımcı olur. Bu da eklem ağrılarını azaltabilir ve hareket kabiliyetini artırabilir.

2. Bağışıklık sistemi güçlendirici: Kemik suyu, bağışıklık sistemini güçlendiren amino asitler ve mineraller içerir. Özellikle glutamin, arginin ve sistein gibi amino asitler, vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur. Ayrıca, kemik suyunda bulunan mineraller, vücudun doğal savunma mekanizmasını destekler.

Canan Karatay'da önermişti! ABD'de ilaç niyetine öneriliyor

3. Sindirim sağlığını destekler: Kemik suyu, sindirim sistemi sağlığı için önemli olan jelatin içerir. Jelatin, mide ve bağırsakların doğru şekilde çalışmasını destekler ve sindirim sorunlarını hafifletebilir. Ayrıca, kemik suyunda bulunan amino asitler, mide asidinin düzenlenmesine yardımcı olabilir.

4. Cilt sağlığını iyileştirir: Kemik suyu, cilt sağlığı için önemli olan kollajen içerir. Kollajen, cildin elastikiyetini artırır, kırışıklıkları azaltır ve genç bir görünüm sağlar. Ayrıca, kemik suyundaki amino asitler, cildin yenilenmesini destekleyerek akne, egzama gibi cilt sorunlarının iyileşmesine yardımcı olabilir.

5. Sağlıklı saç ve tırnakları destekler: Kemik suyunda bulunan kollajen ve diğer besin maddeleri, saç ve tırnakların sağlıklı bir şekilde büyümesini destekler. Kırılgan saçları güçlendirir ve tırnakların daha sağlam olmasını sağlar.

KEMİK SUYUNUN TARİFİ NASILDIR?

Kaynatmak için iri, içi ilikli kemikler tercih etmelisiniz. Öncelik koyunun ön kol veya arka ayak ilikli incik kemikleri olabilir. Alternatif olarak inek veya keçi kemikleri de kullanabilirsiniz. Bu kemikleri kasaptan alırken iki veya üç parçaya kırdırtmalısınız. 

Amacınız kemiğin sadece iliği, mineralleri ve kolajenine ulaşmak ve daha saf kolajenli bir kemik suyu yapmak ise kemiklerin üzerindeki tüm etleri iyice sıyırmalısınız.

İlk olarak kemikleri soğuk suda yıkayın ve bir fırın tepsisine dizin. Daha sonra fırını üstten çalıştırarak kemikleri 200 derecede 15 dakika pişirin. Bu adım kemikleri gevrekleştirir, onları üzerlerindeki yağ ve et parçalarından arındırır.

Kemikleri üzerlerini kapayacak kadar temiz içme suyu ile orta ısıda bir taşım kaynatın. Su kaynamaya başlamadan önce tencereye mutlaka yarım fincan sirke koyun. Tabii ki sirkenizi de evde yapabilirsiniz.

Kaynamaya başlayan tencereyi ocaktan alarak kefiyle birlikte suyunu tamamen dökün. Bu tür pişirme yönteminin ismi blancing olarak geçer ve kemiklerin üzerindeki kan, pıhtı, yağ dokuları ve diğer bilmediğimiz bulaşmaları temizlemeye yardımcı olur.

Ön hazırlıklar bittikten sonra kemik suyunun kaynatmak için en iyi yöntem düdüklü tencere kullanmaktır. Düdüklü tencere uzun kaynatma süresi boyunca kokuyu mutfağa yaymaz. Ayrıca uzun pişirme süresi boyunca içinde suyu eksiltmez ve su ilavesi ihtiyacı olmaz. Ancak böyle bir pişiriciniz yoksa çelik tencerelerde de kemik suyu hazırlayabilirsiniz.

Kemiklerin üstünü örtecek ve birkaç parmak üstüne çıkacak kadar su koyabilirsiniz. Pişirme esnasında tencereye soğuk veya sıcak su eklememelisiniz. Ama pişirmeye başlamadan, tat vermesi için suya bir aze baharat demeti veya karabiber ekleyebilirsiniz.

Yine 1 fincan sirkeyi pişirmenin bu aşamasında suyunuza eklemelisiniz. Sirke kemiklerde bulunan minerallerin suya geçişini kolaylaştırır ve mikropları yok eden özelliği ile temizlik de sağlar.

Düdüklü tencereyi 9-10 saate ve en düşük kaynatma seviyesine ayarlamalısınız. Kemikler düşük ısıda pişince daha etkin sonuç alınır, daha saf bir kollajenli kemik suyu elde edilir.

Pişirme işlemi bitince kemikleri ve taze baharat demeti ve karabiberleri ayırarak süzün. Daha uzun saklayabilmek için suyunuza kapağı açar açmaz az miktarda kaya tuzu da ekleyebilirsiniz. Kemik suyunuz hazır.

Kaynak: rafinera.com, Hakimiyet.com

Bakmadan Geçme