• Haberler
  • Konya
  • Çumra Yörükleri Etkinlikleriyle Söğüt'e Damgasını Vurdu

Çumra Yörükleri Etkinlikleriyle Söğüt'e Damgasını Vurdu

Çumra Yörükleri Derneği Bilecik- Söğüt'te yapılan ve 3 gün süren, 742. Ertuğrul Gaziyi anma ve Yörük Şölenlerine katılarak,  programa etkinlikleriyle damgasını vurdu. 

8 Yörük Köyü olan; İnli, Yörükcamili, Erentepe, Kuzucu, Dinlendik, Kisecik, Arıkören ve Okçu Köylerinin bir araya gelerek kurmuş oldukları Çumra Havalisi Yörük Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri kalabalık bir katılım ile; Türkiye'nin dört bir yanından gelen Yörük- Türkmen Dernekleriyle birlikte,  her yıl olduğu gibi Bilecik- Söğüt'te yapılan 742. Ertuğrul Gazi'yi Anma Ve Yörük Şölene katıldılar. 

Önceki Başkan ve Yönetiminde destek verdiği; yeni Bey Veli Kılalı, Başkan Ertan Çakmak, Yönetim Kurulu, Kadın Kolları Üyeleri ve halk oyunu ekipleri ile  birlikte Söğüt'deydiler. Kız ve erkeklerden oluşan dernek halk oyunları ekibi ve Köy Seyirlik Oyunlarının son temsilcleri olan Lille Ekibi  yaptıkları gösterilerle göz doldurdular. Farklı derneklerin halk oyunu gruplarının da Çumra Yörüklerinin kıl çadırının önünde yaptığı gösterilerde; birlik beraberliği göstermesi bakımından anlamlıydı. Dernekler arası karşılıklı ziyaretlerin de yapıldığı etkinlik pazar gün Kara Kuvvetleri Komutanlığının yaptığı gösterilerle ve geleneksel Dualı Bulgur Pilavı dağıtılmasından sonra sona erdi. Ayrıca bu etkinlikte Çumra Yörükleri İlçenin markası olan Torku ürünlerini de ziyaretçilere ikram ettiler. 

Yeni Bey Veli Kılalı yaptığı açıklamada "ecdat yurdunda olmakdan, Çumra Yörükleri olarak burada bulunmaktan mutlu ve gururluyuz. Atamız Ertuğrul Gaziyi ve ceddini rahmetle anıyor, bu muhteşem, beraberliğimizi pekiştiren etkinlik için emeği geçenleri kutluyorum" dedi.

Yeni Başkan Ertan Çakmak ise "25 yıldır olduğu gibi yine ilçemiz Çumra'yı temsilen, Çumra Yörükleri olarak Atamız Ertuğrul Gazi'yi anmaya geldik. Her yıl olduğu gibi bu yılda buraya gelmek için kendi halkımızdan da yoğun talep gördük ve bu talebi karsılayan organizasyon komitesine de teşekkür ederken aynı zamanda ekibime de minnetlerimi sunuyorum,  Çumra Yörükleri olarak çalışmalarımız hız kesmeden devam edecektir " dedi.  Programın Koordinatörlüğünü ise 25 yıldır oldugu gibi Mustafa Çetin yaptı.

Bakmadan Geçme