Dünya'da bir ilk! dünyayı tersten görüyor

Yeni yayımlanan bir çalışmada, tarihteki en tuhaf beyin hasarı tekrar ele alındı: Başından vurulan ve uyandığında dünyayı tersten gören 'Hasta M' vakası.

25 yaşında bir erkek olan Hasta M, İspanya İç Savaşı'nda Valensiya cephesinde savaşırken kafasından bir mermi geçti. Cumhuriyetçilerin safında savaşan asker, bu olaydan iki hafta sonra kendine geldiğinde şoke edici bir değişiklik yaşamıştı: Dünyayı tersten görüyordu. Gerçekten de Hasta M, belirli bir pozisyondayken insanları ve nesneleri baş aşağı görmeye başlamıştı. Öte yandan hasta, operasyona veya özel bakıma ihtiyaç duymadan hayatta kaldı.

DÜNYAYI TERSTEN ALGILIYOR 
Hastayla ilgilenen 28 yaşındaki genç Doktor Justo Gonzalo, Hasta M adını verdiği benzersiz vakanın insan beyninin işleyişini aydınlatabileceğini daha o zamanlar fark etmişti. Hasta M'nin vücudu herhangi bir hareket olmaksızın dinlendiği sırada gözleri yeşilimsi bir renk tonuyla görmeye başlıyordu. Aynı zamanda nesneler ters görünüyordu. Bunun yanı sıra işitsel ve dokunsal algıları da ters çevrilmişti. Yani Hasta M, duyduğu seslerin ve hissettiği dokunuşları, geldikleri yerin tersi yönde algılıyordu.

ARAŞTIRMALARA GÖRE
Yeni çalışmanın da yazarları arasında yer alan, Madrid Complutense Üniversitesi'nde fizikçi ve fahri profesör Isabel Gonzalo şöyle diyor: M, zamanı öğrenmek istediğinde kol saatine herhangi bir yönden bakıp saati okuyabiliyordu.
Justo Gonzalo, Hasta M’yi ve beyin yaralanmasından mustarip diğer askerleri incelerken, beyin hasarının etkilerinin yaralanmanın boyutuna ve konumuna bağlı olduğunu öne sürerek üç sendrom tanımlamıştı:
Merkezi sendrom: Birden çok duyuda kesintilere neden oluyordu. Parasantral sendrom: Merkezi sendroma benziyordu ama etkileri eşit dağılmamıştı. Marjinal sendrom: Belirli duyularla ilgili beyin yollarını etkiliyordu.  Yeni çalışmada tüm bunlar ayrıntılarıyla aktarıldı ve Hasta M gibi tekil vakaların bugünkü beyin araştırmaları ve klinik deneyler için önemli birer kaynak olduğu ifade edildi.  
 

Kaynak: Konya Hakimiyet

Bakmadan Geçme