Ebeveynler dikkat! Çocuklarınıza sahip çıkın, izlemesinler!

Rehberlik Uzmanı Özcan Aladağ, çocukların savaş görüntülerinden uzak tutulması gerektiği konusunda anne ve babaları uyardı.

Ebeveynler dikkat! Çocuklarınıza sahip çıkın, izlemesinler!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İsrail’in Filistin halkına yönelik saldırılarında sosyal medyada platformları ve televizyon kanallarında, ölüm, yıkım ve kanlı görüntüler sıklıkla yayımlanırken, Rehberlik Uzmanı Özcan Aladağ’dan ebeveynlere uyarı geldi. Çocukların, saldırılarda çekilen videolardan uzak tutulması gerektiğini ifade eden Aladağ, Savaş videolarının gelecekte çocukların yaşamlarında büyük izler ve derin sıkıntılar bırakabileceğini vurguladı. 

Ebeveynler dikkat! Çocuklarınıza sahip çıkın, izlemesinler!
“SAVAŞ VİDEOLARI ÇOCUKLARIN YAŞAMLARINDA BÜYÜK İZLER BIRAKABİLİR”

Şiddet içerikli görüntülerin çocukların ruhsal gelişimlerinde ve çocuklarının gelecekteki hayatlarında önemli izler bırakabileceğine değine Rehberlik Uzmanı Özcan Aladağ, “Filistin ve İsrail olaylarına baktığımız zaman da bir katliam yaşanıyor. Doğal afetler, savaşlar, terör ve pandemi gibi olaylar özellikle çocukların ruhsal gelişimlerinde ve çocuklarının gelecekteki hayatlarında önemli izler bırakabilmekte. Dijital dünyada günümüzdeki bütün toplumsal olaylar sansürsüz bir şekilde ve çocuklar da bu yayınları sınırsız bir şekilde izleyebiliyor. Bu nedenle çocuklarda özellikle dijital oranı çok yüksek dijital bağımlılıkları ise çok yüksek. Bu nedenle öğrencilerimizi, çocuklarımızı bu olaylara karşı dijitalden uzak tutmamız gerekiyor. Görüntüler çok sansürsüz ve açık bir şekilde biz yetişkinler bile bu görüntüleri izlerken kendimizden geçiyoruz. Psikolojimiz bozuluyor. Bu tür savaş videoları çocukların gelecekte yaşamlarında büyük izler derin sıkıntılar bırakabilecektir. Bu nedenle kesinlikle ebeveynlerin savaş görüntülerini çocuklarına da izletmemeleri gerekiyor” diye konuştu. 

Ebeveynler dikkat! Çocuklarınıza sahip çıkın, izlemesinler!

“ÇOCUKLARDA BİR FARKINDALIK OLUŞTURMALARI GEREKİYOR”


Anne ve babaların temkinli davranması gerektiğini ifade eden Özcan Aladağ, şunları aktardı: “Tabii anne ve babaların da temkinli olmaları gerekiyor. Toplumsal olaylar karşısında bir pandemi örneği yaşadık. Bu pandeminin olumsuz etkilerini bugünün çocuklarında hala yaşıyoruz. Çocuklarımızda davranış bozukluklarını görüyoruz. Savaş çok önemli bir toplumsal olay, burada kin, nefret, öfke var. Bu nedenle çocukları uzak tutmamız gerekiyor. Anne ve babaların da bu olaylar karşısında temkinli davranmaları gerekiyor. Ve çocuğu örnek olmaları gerekiyor. Tabi çocuklar burada nasıl davranacak? Sorusuna bakacak olursak anne ve babaların bu toplumsal olayları çok fazla abartmadan uygun bir dille anlatmaları gerekiyor. Yapılan araştırmalarda anne ve babaların bu tip olayları çocuklardan uzak tutmalarını konuşmamaları gerektiğini düşünüyorlar ama son derece yanlış bir algıdır. Anne ve babaların bu olayları çocuklara uygun bir dille çok fazla detaya girmeden konuşmaları gerekiyor. Çocuklarda bir farkındalık oluşturmaları gerekiyor. Anne ve babalar burada bu tepkiyi gösterirken çocuklarının da güvende olduklarını anlatmaları gerekiyor. Çocuk bu tip toplumsal olaylar karşısında kendini güvende hissetmeli ve buna benzer davranışları sergilemelerini istiyoruz” 


 

Bakmadan Geçme