Ekim ayı enflasyon verileri belli oldu: İş yerlerinde kira artış zammı ne kadar olacak?

Enflasyon verilerinin açıklanmasıyla bitlikte gözler Kasım ayı için kira artış oranlarına çevrildi. Peki Kasım ayında kira artış zammı ne kadar olacak? İşte haberden detaylar…

Ekim ayı enflasyon  verileri belli oldu: İş yerlerinde kira artış zammı ne kadar olacak?
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye İstatistik Kurumu, (TÜİK) Eylül ayına ilişkin enflasyon oranlarını açıklarken enflasyonun aylık yüzde 3,43 yıllık yüzde 61,36 olduğunu paylaştı.

Enflasyon rakamlarının paylaşılmasıyla birlikte gözler kira artış oranlarına çevrildi. Peki Kasım ayı için kira oranı ne kadar olacak. İşte ayrıntılar…

Normal şartlarda enflasyon verilerinin paylaşılmasından sonra Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) tarafından kira artış oranları belli olurdu.

Ekim ayı enflasyon  verileri belli oldu: İş yerlerinde kira artış zammı ne kadar olacak?

Ancak hükümet tarafından alınan yeni kararla birlikte kira artış oranları yüzde 25'le sınırlandırılmıştı. Buna göre; 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2024 tarihleri arasında yenilenen sözleşmelerde, kiracıya yüzde 25’in üzerinde zam yapılamayacak.  Ama yüzde 25'lik zam sınırı sadece konut için geçerli olacak.

İşyeri kiraları için böyle bir sınır bulunmuyor.


PEKİ İŞ YERLERİNDE KİRA ARTIŞ ZAMMI ORANI NE KADAR OLACAK? 


İş yerlerine yapılacak kira zammı oranında ise sınırlama bulunmuyor. Kasım ayı kira artış oranı yüzde 54,26 olarak belirlendi. Böylece kira kontrat süresi kasım ayında dolan işletme sahipleri kiralarında tavan zammı yüzde 54,26 olarak uygulayacak.

Bakmadan Geçme