Ev sahibi olamayanlar için yeni kapı: Parası konuta yetmeyen bunu yapıyor!

Türkiye genelinde, arazi ve tarla gibi konut harici gayrimenkul satışları, Ocak-Temmuz döneminde tüm zamanların en yükseği olan 942,485 adet olarak kaydedilerek rekor seviyeye ulaştı. Söz konusu dönemde, konut harici gayrimenkullerin toplam satış içindeki payı ilk defa çok yukarılara tırmanarak dikkatleri üzerine çekti. Detaylar haberimizde...

Ev sahibi olamayanlar için yeni kapı: Parası konuta yetmeyen bunu yapıyor!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Ocak-Temmuz döneminde Türkiye genelinde tam 1 milyon 617 bin 812 gayrimenkul yeni sahiplerini buldu. Bu etkileyici rakamların içinde 675 bin 327 adet konut, geriye kalan 942 bin 485 ise arsa ve tarla gibi çeşitlilik gösteren gayrimenkulleri içeriyor. Gayrimenkul piyasasındaki canlılık konut dışı satışlarda yüzde 3,3'lük bir artışı beraberinde getirirken, toplam satışlarda ise yüzde 6,6'lık bir azalma yaşandı. Ancak konut kategorisinde yüzde 17,7'lik bir düşüş dikkat çeken bir diğer nokta olarak öne çıkıyor.

REKOR
Toplam satışlar içerisinde konut dışı gayrimenkulün payı ilk kez yüzde 58,3'e ulaştı. Söz konusu oran son 10 yılda yüzde 44,07 ile yüzde 54,07 arasında değişmişti. Uzmanlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son dönemde konut dışı gayrimenkul satışlarında kırılan rekora ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ev sahibi olamayanlar için yeni kapı: Parası konuta yetmeyen bunu yapıyor!

ARSA VE TARLAYA YÖNLENİLDİ
MasterTürk Grubu Başkanı Gökhan Taş, Türkiye'de ilk 7 ayda satılan toplam gayrimenkul sayısının 1,7 milyon adede yaklaştığını belirterek, bunun yaklaşık yüzde 59'unu ticari, arsa, tarla ve arazi gibi konut dışı satışların oluşturduğunu söyledi. Bu oranın tarihi bir rekor olduğunu dile getiren Taş, 3-4 yıl önce tam tersi bir tablo ile karşı karşıya olduklarını anımsattı.

Taş, "Konut fiyatlarındaki artış ve özellikle ikinci el konutta ulaşılabilirliğin azalması, kredi maliyetlerinin yüksekliği ile deprem ve Kovid-19 sonrası arsa ve tarlaya ilginin devam etmesi bu rekoru getirdi." dedi.

Konut dışında oluşan talebin özellikle büyükşehirlerde çeperlere doğru ve komşu şehirlere doğru yoğunlaştığını dile getiren Taş, "İstanbul'da çeperlerde halen iyi fırsatlar olduğunu söyleyebiliriz. Yatırımcıların konut dışında ortalama 1-2 milyon lira seviyesinde yatırım yaptıklarını gözlemliyoruz." açıklamasında bulundu.

TALEP SÜRECEK
Helmann Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün de özellikle konut için yeterli birikimi olmayan yatırımcıların arsa ve tarlada daha çok prim beklentisiyle birikimlerini bu alana kaydırdığını söyledi.

Son yıllarda bazı gayrimenkul şirketlerinin bu alandaki talebi görerek markalı konut satışına başladığını anımsatan Özgün, "Biz de konut projelerimizin yanında arsa projelerimizi de ihmal etmedik. Konuttaki artışlar ve faiz politikaları nedeniyle yatırımlar arsaya yöneldiği için bu alanda Ankara, Antalya ve Afyonkarahisar gibi illerde arsa projesi geliştirdik. İmarlı, tapulu ve altyapısı hazır parseller sunduğumuz arsa projelerimizin yenileri için çalışmalarımız sürüyor." diye konuştu.

Ev sahibi olamayanlar için yeni kapı: Parası konuta yetmeyen bunu yapıyor!

Özgün, arsaya yönelik yüksek talebin süreceğini düşündüklerini kaydederek, "Önümüzdeki süreçte kur korumalı mevduat, altın ve döviz gibi alanlardaki birikimlerin arsa ve tarlaya gözle görülür bir şekilde transfer edileceğini düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Gayrimenkul değerleme uzmanı Ahmet Büyükduman da konut satışlarındaki zayıflama eğiliminin sürdüğünü belirterek, buna etki eden yüksek fiyat ve düşük arz gibi konulardan bahsetti.

Büyükduman, "Konut dışı satışların çok büyük bölümünü arsa ve tarlalar oluşturuyor. Bu alanda satışlar artmaya devam ediyor. Enflasyondan kaçan ancak konuta erişemeyenler arsa ve tarlaya koşuyor." şeklinde konuştu.

Bakmadan Geçme