İstiklal Caddesi bombacısı: 'Geceleri uyuyamıyorum'

İstiklal Caddesi'nde meydana gelen bombalı terör saldırısına ilişkin davada mütalaa açıklandı. Savcılık, Ahlam Albashır'in 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 3 bin 9 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

13 Kasım 2022 Pazar günü Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde meydana gelen bombalı terör saldırısında 6 kişi yaşamını yitirmiş, 99 kişi ise yaralanmıştı. Olaya ilişkin davanın görülmesine devam edildi. İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Ahlam Albashır’ın da aralarında bulunduğu 7 tutuklu sanık hazır bulundu. 1 tutuksuz sanık ile sanık avukatları da salonda yer aldı. Bazı tutuklu sanıklar duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı.

Yurt dışına kaçış planı yaptı

Cumhuriyet Savcısı, duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayarak sanık Ahlam Albashir’in YPG/PYD terör örgütünün özel istihbarat elemanı olduğunu belirtti. Öte yandan, Albashir’in kamu düzenini bozma ve toplumda kargaşa meydana geetirmek amacında olduğunu, toplumun kutuplaşmasına yol açtığını, örgüt tarafından özel eğitime tabi tutularak talimatlandırıldığını ve patlayıcılar ile Suriye’den Türkiye’ye getirildiğini, İstanbul’da eve yerleştirildiği, eylem sonrası yurt dışına kaçış planı yaptığını, eylemi riske etmeyecek yöntemler kullandığını söyledi.

7 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 3 bin 9 yıla kadar hapis cezası

Açıklanan mütalaada sanık Albashir’in ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar, ‘tasarlayarak bombalama suretiyle çocuğa karşı kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘tasarlayarak bombalama suretiyle kasten öldürme’ suçundan 5 kez ağırlaştırılmış müebbet, 99 kişiye karşı ‘tasarlayarak bombalama suretiyle kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan bin 930 yıl 6 aydan 2 bin 970 yıla kadar ve ‘tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi’ suçundan 12 yıldan 24 yıla kadar olmak üzere toplamda, 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ve bin 949 yıl 6 aydan 3 bin 9 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

"Geceleri uyuyamıyorum"

Açıklanan mütalaaya karşı savunma yapan sanık Albashir, "Ben bomba olup olmadığını bilmiyordum. Herhangi bir insanın bu konuyla bir alakası yok, ben de bomba olduğunu bilmiyordum. Bana turist gibi fotoğraf çek dediler. Vefat eden insanlardan dolayı geceleri uyuyamıyorum. Ben yetimim, kimsenin yetim olmasını istemezdim. İdam verseniz de itiraz etmeyeceğim. Bunu affedilmek için demiyorum. Buradaki insanların hiçbir suçu yok, bana hangi hükmü verirseniz itiraz etmeyeceğim" ifadelerini kullandı.

"Yetim bıraktığı çocukların günahı boynuna olsun"

Albashir’in savunması bittiği esnada ise duruşma Savcısı söz aldı, Albashir’e, "Yetim bıraktığı çocukların günahı boynuna olsun, vicdanı varsa zaten uyuyamasın" dedi. Albashir bir cevap vermeden yerine oturdu. Albashir duruşma boyunca oturduğu yerden elindeki peçeteyle göz yaşı döktü. Duruşma, diğer sanıkların mütalaaya karşı savunmalarıyla devam ediyor.

Bakmadan Geçme