Japon Deprem Uzmanı Moriwaki uyardı! Konya'da tehlikede

Japon deprem uzamanı Moriwaki, Trakya Üniversitesi'nde verdiği konferansta Konya'nın teprem riski taşıdığını söyledi.

Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimar Sinan Amfisi’nde, Türkiye ve Japonya Arasındaki Deprem Farkı Konferansı gerçekleştirildi. Konferans’a Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki’ de katıldı. 

Moriwaki Japonya’da depremlerin çoğunun denizlerde, Türkiye’de ise depremlerin karada gerçekleştiğini belirterek, "Japonya en şiddetli 2011 yılında 9 şiddetinde deprem ve depremin tetiklediği tsunami ile sarsıldı. Türkiye'de ise 1939'da Erzincan'da 7,9 ile en şiddetli deprem yaşandı. Her iki depremde de çok sayıda insan yaşamını yitirdi. Türkiye dünyada en fazla deprem olan 17'nci Japonya ise 6'ncı ülke ancak yaşamını yitiren oranı tam tersi." dedi. 

Yoshinori Moriwaki, depremlerde yaşanan can kaybı sıralamasında Türkiye’nin üçüncü, Japonya’nın ise yedinci sırada olduğunu söyledi. 6 Şubat’ta yaşanan asrın felaketinde çok fazla kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Moriwaki, bu gerçeğin unutulmaması gerektiğini vurguladı. 

KONYA’DA ARTIK DEPREM VAR 

Moriwaki fay hattı üzerinde olmadığı için deprem olmayacağı düşünülen Konya için, "Artık deprem gerçeğini öğrenmemiz lazım. Eskiden 'Konya'da deprem olmaz.' deniyordu, artık var. Türkiye'nin de deprem haritası kırmızı, Japonya ile aynı.” şeklinde konuştu. 

Depreme hazırlanmamız gerektiğini vurgulayan Moriwaki, “'Allah korusun deprem gelmesin.' değil 'Allah korusun depremde hasar az olsun.' diyelim. Hep beraber önlemler almalıyız, hazır olmalıyız. Depreme hazırlık yapıldığında ve önlem alındığında zarar ve kayıp yüzde 70 az oluyor. Çok önemli bir rakam değil mi? Neden yapmıyorsunuz? Deprem bir gün olacak buna hazır olalım. Ahmet Mete Işıkara'nın da dediği gibi 'Deprem öldürmez, bina öldürür.' bunu unutmayalım." Diye konuştu. 

Konuşmasının ardından Moriwaki öğrencilerle Türkiye'nin depremselliği konusunda sohbet etti. 

Bakmadan Geçme