Konsolosluklarını kapatan 9 ülkenin elçileri Dışişleri'ne çağrıldı

Türkiye'de, Hollanda ve Almaya ile başlayan terör eylemi sebebiyle başkonsolosluk kapatma 'bahanesi'ne 7 ülke daha katılmış, ardı ardına kapanma haberleri gelmişti. Konu ile ilgili 9 ülkenin Ankara büyükelçisinin Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığı bildirildi.

Aktarılan bilgilere göre, diplomatik bazı kaynaklardan alınan bilgilere göre terör eylemi tehdidi bahanesiyle konsolosluklarının çalışmalarına ara veren ülkelerin de aralarında olduğu 9 ülkenin Ankara büyükelçisinin Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını belirtti.

Diplomatik kaynaklardan yapılan açıklamada şunlar belirtildi:

“Ülkemize yönelik olarak güvenlik uyarısı yayınlayan ve/veya bu çerçevede ülkemizdeki bazı diplomatik ve konsüler temsilciliklerini geçici olarak kapatan Amerika Birleşik Devletleri, Hollanda, İsviçre, İsveç, İngiltere, Almanya, Belçika, Fransa ve İtalya’nın Ankara Büyükelçileri ve temsilcileri bugün (2 Şubat) Bakanlığımıza çağırılmıştır.

Konuya ilişkin tepkimiz aktarılmıştır.

Ülkemizde bulunan tüm diplomatik misyonların güvenliklerinin uluslararası sözleşmeler temelinde sağlandığı hatırlatılmıştır.

Bu tür eş zamanlı faaliyetlerin orantılı ve sağduyulu bir yaklaşım teşkil etmediği ve bu tarz yaklaşımların ancak terör örgütlerinin sinsi gündemlerine hizmet ettiği vurgulanmıştır.

Dost ve müttefik ülkelerden beklentimizin güvenlik birimlerimizle işbirliği olduğu belirtilmiştir."
 

Konya Hakimiyet

Bakmadan Geçme