Konya'da 2019 Seçimlerinde Hangi Parti Ne Kadar Oy Aldı, 31 Mart'ta Konya'yı Nasıl Bir Sürpriz Bekliyor?

2019 yerel seçimlerinde Cumhur İttifakı'nın yani AK Parti ve MHP'nin elde ettiği rekorları bulmuştu. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde nasıl bir sonuç çıkacağı merakla bekleniyor. Tüm seçmenler Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'ın yine kazanacağı konusunda hem fikir fakat başta ilçeler olmak üzere çok ciddi oy düşüşleri olacağı da bekleniyor. 2019'da AK Parti Konya'da büyük zafer kazanmış, İYİ Parti ikinci olmuştu. 31 Mart 2024'te yani bu Pazar AK Parti'nin oylarını etkileyecek iki aktör daha var. O da Yeniden Refah Partisi Adayı Mehmet Köseoğlu ve Saadet Partisi Adayı Abdulkadir Karaduman…

31 Mart tarihine 4 gün kala Konya’da heyecan hat safhaya ulaştı. Sizler için 31 Mart 2019 tarihinde elde edilen sonuçlarla ilgili bir analiz haberi hazırladık…
31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Konya'da gerçekleşen Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri, AK Parti'nin büyük bir zaferiyle sonuçlanmıştı. Seçimlere katılan 13 aday arasında AK Parti’nin adayı Uğur İbrahim Altay, %70,5 oy alarak Konya'da açık ara önde yer aldı.
AK Parti'nin rakibi olan İYİ Parti ise % 20,2 oy oranıyla ikinci sırayı alarak dikkat çekti. İYİ Parti adayı Oğuz Şimşek, partisinin Konya'daki etkisini göstererek, 2014 yerel seçimlerine kıyasla önemli bir oy artışı elde etti.
HANGİ PARTİ NE KADAR OY ALMIŞTI?
Seçimlerde üçüncü sırayı ise Saadet Partisi aldı. Hasan Hüseyin Uyar liderliğindeki Saadet Partisi, % 4,11 oy oranıyla üçüncü oldu. Ancak, 2014 seçimlerine göre oy oranında küçük bir düşüş yaşandı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise %2,18 aldı. Diğer partiler ve bağımsız adaylar toplamda % 3,08 oy aldılar. Seçimlere katılım oranı ise % 84,47 olarak gerçekleşti. Bu oran, 2014 yerel seçimlerine kıyasla bir düşüş yaşandığını gösterdi. Sonuç olarak, AK Parti'nin Konya'da büyük bir zafer elde ettiği 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde, İYİ Parti'nin ikinci parti olarak çıkışı ve HDP'nin yüzde 2,18 barajı aşamaması dikkat çekti. Katılım oranındaki düşüş ise seçimlere olan ilginin azaldığını gösterdi.
YENİDEN REFAH PARTİSİ YÜZDE KAÇ OY ALACAK?
Önümüzdeki seçimlerde Konya’yı yepyeni bir sürpriz daha bekliyor. Yeni bir parti olmasına karşın köklü bir tarihten beslenen Yeniden Refah Partisi adayı Mehmet Köseoğlu ve milli görüş çizgisiyle AK Parti seçmeninin oylarını devşirebilir diye tahmin ediliyor. Farklı siyasi partilerden de destek alacağı beklenen Yeniden Refah Partisi’nin yüzde kaç oy alacağı ise merakla bekleniyor. 
SAADET PARTİSİ'NDE GÜÇLÜ PROFİLLİ BİR ADAY VAR?
Saadet Partisi de Konya'da güçlü profilli bir aday ile hareket edecek. Bir dönem CHP kontenjanıyla Konya Milletvekili olarak seçilen ve daha sonra Saadet Partisi grubunu kurarak Konya'yı Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde temsil eden Abdülkadir Karaduman, 31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinde Saadet Partisi Konya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak yarışacak. Karaduman, gittiği her yerde büyük bir sevgi seliyle karşılaşıyor.
CUMHUR İTTİFAKI KENDİ REKORUNA NE KADAR UZAKLIKTA?
2019 yerel seçimlerinde Cumhur İttifakı'nın yani AK Parti ve MHP'nin elde ettiği rekorları bulmuştu. Tüm seçmenler Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'ın yine kazanacağı konusunda hem fikir fakat başta ilçeler olmak üzere çok ciddi oy düşüşleri olacağı da bekleniyor.
 

Özel Haber
Yorumlar 1
ahmet hakan 29 Mart 2024 15:22

sadece 350 kişi katıldı yenıden refah mıtıngıne

Bakmadan Geçme