Konya'da coşkulu tören! 11. Geleneksel Hikâye Yarışması ödülleri sahiplerini buldu!

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) tarafından Selçuklu Belediyesi'nin katkılarıyla organize edilen, Türkiye Geneli İmam Hatip Liseleri Arası 11. Geleneksel Hikâye Yarışması'nın ödül töreni gerçekleştirildi.

Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törene Konya Milletvekili Mustafa Hakan Özer, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, önceki dönem milletvekili Ahmet Sorgun, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kahraman, Konya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mahmut Zengin, İl Müftü Yardımcısı Mustafa Şimşek, TİMAV Genel Başkanı Dr. Sami Bayrakcı, TİMAV yönetim kurulu üyeleri, siyasi parti ve STK temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

TÜRKİYE YÜZYILI’NIN MİMARI OLACAK NESİL

Selamlama konuşması için kürsüye gelen TİMAV Genel Başkanı Dr. Sami Bayrakcı; Geleneksel Hikâye Yarışması’na olan desteklerinden dolayı Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı’ya teşekkür ederek başladığı konuşmasında değerli protokole, yarışmaya teveccüh gösteren kıymetli öğretmen ve öğrencilere, yarışmanın bugünlere gelmesinde katkısı bulunan herkese şükranlarını sundu.

Bayrakcı, bu yıl 60 ilden 500’e yakın öğrenci tarafından yazılan “Serbest” temalı hikâyelerin titizlikle değerlendirildiği; dereceye giren 8 öğrencinin ödüle hak kazandığı, hikâyelerden ilk 25’ininse kitaplaştırıldığı bilgisini veren Bayrakcı, şu ifadelerde bulundu:

“Allah’a hamd makamındayız… 1994’te kurulan ve 30. senesini idrak edeceğimiz vakfımızın bünyesinde, ümmete hizmet etme şerefini bizlere ihsan eden Rabb’imize sonsuz şükürler olsun. Bu sene 11.si gerçekleştirilen Geleneksel Hikâye Yarışması’nın ödül töreni münasebetiyle toplanmış olduğumuz bu önemli günde, altı farklı ilden katılım gösteren misafirlerimizi ağırlamanın onurunu yaşamaktayız.”

Bayrakcı’nın ardından kürsüye gelen İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mahmut Zengin, edebiyata gönül veren gençlerin keşfedilmesi ve desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

GÜMBÜR GÜMBÜR GELEN BİR NESİL

Zengin’in ardından kürsüye gelen Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı; Geleneksel Hikâye Yarışması’nın, tüm Türkiye’nin teveccüh gösterdiği bir marka haline geldiğini, bu alanda büyük bir açığı doldurduğunu ifade ettikten sonra şunları söyledi:

“Tüm gençlerimizle gurur duyuyoruz. Her gün yeni bir başarınız kulağımıza geliyor, göğsümüzü kabartıyorsunuz. Daha dün YKS ve LGS sınavlarında üstün akademik başarılara imza atan İmam Hatipli öğrencilerimizin yanındaydık, bugün de edebiyattaki maharetimizin kutlandığı bir ödül törenine şahitlik ediyoruz. Tabiri caizse gümbür gümbür geliyoruz!.. Özellikle Konya’mızda örnek işler yapılmakta; tüm İmam Hatip okullarımız, proje okulu gibi canla başla çalışıyor, güzel başarılar elde ediyor. Durmadan yola devam edeceğiz inşallah. Türkiye Yüzyılı’nı; düşünen, üreten, sanatla hemhal olan İmam Hatip gençliğiyle birlikte inşa edeceğiz. Bu itibarla eğitim sahasında canla başla çalışan İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimize, elini her daim taşın altına koyan TİMAV’a üstün hizmetlerinden ötürü teşekkür ediyorum.”

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Birinciye 5 çeyrek alın, ikinciye 4 çeyrek altın, üçüncüye 3 çeyrek altın ödül verilen yarışmada, mansiyon kazanan öğrenciler ise birer çeyrek altın ile ödüllendirildi. Türkiye genelindeki 60 farklı ilden 500’e yakın hikayeyle katılımın gerçekleştiği yarışmada dereceye girenlere ödülleri, protokol üyelerince takdim edildi.

Bakmadan Geçme