Konya'da hatseverler biraraya geldi! Telamiz-İ Konevi Hat Sergisi'nin Üçüncüsü Açıldı!

Konya'da Hazreti Mevlana'nın 750. Vuslat Yıl Dönümü etkinliklerinde Hattat Hüseyin Öksüz ve talebeleri tarafından hazırlanan Telamiz-i Konevi Hat Sergisi, Meram Belediyesi Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi'nde açıldı.

Konya'da hatseverler biraraya geldi! Telamiz-İ Konevi Hat Sergisi'nin Üçüncüsü Açıldı!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Meram Belediyesi, 7 – 17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek Şeb-i Arus törenleri kapsamında görkemli bir sergiye daha ev sahipliği yapıyor. Hattat Hüseyin Öksüz ve talebeleri tarafından hazırlanan Telamiz-i Konevi Hat Sergisinin üçüncüsü, Meram Belediyesi Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde açıldı. 

SERGİDE 100 SANATÇININ 120 ESERİ BULUNUYOR 

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin 750. Vuslat Yıl Dönümü Etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen serginin açılışına Meram Kaymakamı Dr. Bayram Yılmaz, Karatay Kaymakamı Cengiz Ayhan, Konya Milletvekili Ali Yüksel, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Uslu, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, AK Parti Konya İl Başkan Vekili Kazım Küçükçöğen, Meram Belediyesi Meclis Üyeleri, Meram Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Taşdemir, Hattat Hüseyin Öksüz ve sanat severler katıldı. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan açılış programında ilk sözü alan Hattat Hüseyin Öksüz’ün talebesi Seyit Ahmet Depeler bu yıl üçüncüsü düzenlenen Telamiz-ı Konevi Hat Sergisi’nde yaklaşık 100 sanatçının 120 eserinin bulunduğunu belirtti. Hattat Hüseyin Öksüz’ün talebesi olmaktan şeref duyduğunu ifade eden Depeler, onun tüm talebelerinin hayatına dokunan ve yön veren bir isim olduğunu kaydetti.

BAŞKAN KAVUŞ; “İNSAN NE İLE UĞRAŞIYOR VE MEŞGUL OLUYORSA ODUR”  

Konuşmasına büyük alim, mütefekkir, gönül insanı, medeniyetimizin mimarlarından Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretleri’ni anarak başlayan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, “Güçlü imanı, derin fikirleri, öğretileri ve zamana meydan okuyan Mesnevisiyle bizleri yüzyıllar sonrasında bile aşk, muhabbet, merhamet ve kulluk çatısı altında toplayabilen Hazret-i Pir’i rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” diye konuştu. Eserleri sergilenen Hattat Hüseyin Öksüz ve talebelerine çalışmaları için teşekkür eden Başkan Mustafa Kavuş, konuşmasını şöyle sürdürdü; “İnsan ne ile uğraşıyorsa odur. ‘Hat’ gibi zarif bir sanatla uğraşan insanlar da bu konuda talebelik yapanlar da ve hatta bu sanata ilgi alaka duyan insanlar da zarafet sahibi oluyorlar.” Başkan Kavuş, konuşmasında tüm sanatseverleri, 17 Aralık Şeb-i Arus gününe kadar devam edecek sergiyi görmeye davet etti. 

17 Aralık tarihine kadar açık kalan sergi 09.00 - 18.00 saatleri arasında gezilebilecek.    

Bakmadan Geçme